sobota, 11 grudnia 2010

Jak rozprzestrzeniają się robaki komputerowe

Jak informuje McAfee, codziennie rejestruje się ok. 55 tys. nowych szkodliwych programów.Ich twórcy mają w tym różny cel, zależnie od tego jaki komputer zostanie zainfekowany.Jeśli jest to komputer osobisty, twórcom zależy aby wykorzystać jego moc obliczeniową bądź wykorzystać go do wysyłania spamu.Jeśli jest to natomiast komputer firmowy, może chodzić o ujawnienie informacji handlowych, wykradanie pieniędzy czy szantaż.
Cyberprzestępcy mają różne sposoby, aby zainfekować komputer ofiary.Może to być mail rzekomo od dziewczyny zainteresowanej pójściem z Tobą na randkę.Może to być link w portalu to galerii zdjęć z mistrzostw świata.Cyberprzestępcy wysyłają również spam, obiecując nagrody czy spadek, prosząc o wypełnienie ankiety, prosząc o zarejestrowanie się w serwisie.

Gro zagrożeń stanowią robaki przenoszące się za pomocą mechanizmu Autorun w systemie Windows.Według McAfee takim wirusem zainfekowany jest co dziesiąty komputer w Europie.Co osiemnasty komputer ma zainstalowanego robaka do wykradania haseł, a co dwudziesty piąty jest zarażony robakiem Conficker.
Tak więc wiele zależy tu od osoby która dba o właściwe bezpieczeństwo firmowej sieci komputerowej.Oprogramowanie zabezpieczające i skanujące powinny być zainstalowane nie tylko na poszczególnych komputerach, ale i w samej sieci.Jeśli chodzi o komputery osobiste to ważne jest, aby każdy z nich miał zainstalowany pakiet bezpieczeństwa i był na bieżąco aktualizowany oraz regularnie skanowany.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz