piątek, 22 lipca 2011

Jak długo są blokowane domeny EU

Nie opłaciliście domeny eu i chcecie ją ponownie zarejestrować za 10 zł? Nic z tego.Przynajmniej nie po 40 dniach, ale po 75.Zobacz jakie praktyki stosują polscy rejestratorzy domen.


Domena eu (dla celu artykułu nazwa.eu) była zarejestrowana w Netarcie.4 maja br. dostałem z Netartu mail następującej treści:

Szanowni Państwo,


Informujemy, że upłynął termin ważności Państwa domen(y).


Domena: nazwa.eu
Opłata za przedłużenie: 61,50 PLN


Obecnie domena jest nieaktywna i jedyną operacją, jaką można na niej wykonać jest przedłużenie okresu rejestracji domeny na kolejny rok.


W celu przedłużenia okresu rejestracji ww. domen(y) na kolejny rok, prosimy o jak najszybsze dokonanie wpłaty w wysokości 61,50 PLN na rachunek bankowy NetArt:
(...)Prosimy o opłacenie zamówienia do dnia 2011-04-26.
(...)Zgodnie z Regulamin świadczenia usługi rejestracji domeny internetowej w NetArt brak wpłaty tytułem rejestracji domeny na kolejny okres abonamentowy oznacza rozwiązanie umowy z NetArt.


OK.Wszystko jasne, nie chciałem przedłużyć umowy z Netartem, więc nie opłaciłem domeny eu.Tak więc 26 kwietnia br. minął termin zapłaty za domenę.Jeśli do tego dnia nie wpłynęła zapłata za przedłużenie domeny (a nie wpłynęła), to rejestrator powinien ją zablokować na 40 dni, a po 40 dniach domena powinna trafić do puli wolnych domen.Blokada z domeny została zdjęta dopiero 11 lipca br, przed tym okresem przy próbie rejestracji domeny pojawiała się informacja Niedostępna.Tak więc domena eu była zablokowana przez Netart 75 dni, zamiast regulaminowych 40 dni.Nie tak mówi Kodeks postępowania .eu.Registrar Netart z Krakowa wyraźnie złamał zasady przetrzymywania domen eu w kwarantannie.Oto wyciąg z tych zasad:

"Dlaczego moja nazwa domeny jest objęta kwarantanną?


Twoja nazwa domeny jest objęta kwarantanną, ponieważ została usunięta. Nazwy poddawane są kwarantannie przez okres 40 dni. W okresie kwarantanny strony internetowe i adresy e-mail przypisane do danej nazwy nie działają. Po upływie okresu kwarantanny nazwy domen są zwalniane i mogą zostać zarejestrowane przez dowolną osobę na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.


Istnieją trzy możliwe powody usunięcia nazwy domeny:
Abonent nazwy domeny nie chce już korzystać z danej nazwy. W takim przypadku stosuje się okres przejściowy w postaci czterdziestodniowej kwarantanny. W okresie kwarantanny możliwa jest reaktywacja nazwy domeny, jeśli abonent nazwy postanowi ją jednak zatrzymać.
Abonent nazwy domeny nie uiścił opłaty za odnowienie, w związku z czym jego rejestrator zmuszony był usunąć nazwę z powodu zaległej płatności. Po czterdziestodniowej kwarantannie nazwa domeny zostanie zwolniona do otwartej rejestracji na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, chyba że abonent postanowi dokonać reaktywacji przed upływem okresu kwarantanny.
Nazwa domeny została wycofana przez EURid, ponieważ abonent nazwy domeny nie spełniał wymaganych kryteriów. Wycofane nazwy domen nie mogą być reaktywowane."

PS. domena była testowa.Chodziło o sprawdzenie procedury obsługi domen eu przez rejestratora, czy faktycznie po 40 dniach jest ona dostępna.W praktyce okazało się, że to nieprawda.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz