sobota, 6 sierpnia 2011

Ile kosztuje telefon do konsula lub ambasady?

Tytuł postu może nieco na wyrost, ale chodzi o wykonanie telefonu do Centrum Informacji Wizowej w sprawie umówienia się na spotkanie z Konsulem.

Cała procedura ubiegania się o wizę jest długa i czasochłonna.Wpierw trzeba zrobić zdjęcie cyfrowe o wymaganych parametrach technicznych i ekspozycji.Szerokość i wysokość zdjęcia muszą wynosić co najmniej 600 pikseli.Z kolei ograniczenie dot. rozmiaru zdjęcia jest takie, że rozmiar nie może przekraczać 240 kB.Ważniejsze są natomiast wymagania dotyczące ustawienia osoby, która jest fotografowana.Osoba ta nie może mieć nakrycia głowy (z wyjątkiem krajów gdzie jest to elementem religii) ani okularów.Tło zdjęcia musi być jednolite, najlepiej jasne.Twarz ma znajdować się pośrodku zdjęcia i ma patrzeć na obiektyw aparatu.Zdjęcie nie może być starsze niż sześć miesięcy.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku wizowego.W moim przypadku wypełnienie Elektronicznego Podania o Wizę on-line DS-160 zajęło 2 godziny.Pamiętać należy, aby we wniosku wizowym podawać jedynie informacje zgodne z prawdą.

Kolejnym krokiem (dla większości rodzajów wiz) jest umówienie się na spotkanie z Konsulem.Należy tego dokonać dzwoniąc do Centrum Informacji Wizowej i umawiając się na rozmowę w konsulacie bądź ambasadzie.Numery Centrum Informacji Wizowej są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00.Numerów jest kilka, powinniśmy rozważnie wybrać pod który numer chcemy zadzwonić.

Pierwszy numer to 703 700 120 dostępny z telefonów komórkowych w Polsce.Opłata za minutę połączenia wynosi 4,92 zł.Jednak u większości abonentów numery 70X są poblokowane, ze względu na koszt połączenia.

Drugi numer *740 94 00 jest dostępny dla posiadaczy telefonów komórkowych w Polsce.Opłata za minutę połączenia wynosi 4,92 zł.

Trzeci numer +48 22 523 2000 jest dostępny zarówno dla posiadaczy telefonów komórkowych jak i stacjonarnych.Nie tylko na terytorium Polski.Rozliczanie odbywa się nieco inaczej.Dzwoniąc pierwszy raz na powyższy numer usłyszymy automatycznego robota który mówi, że jeśli posiadasz 12 cyfrowy numer pin i chcesz umówić się na rozmowę w Konsulacie, należy wprowadzić ten 12-cyfrowy numer i zostaniesz przekierowany do urzędnika w Centrum Informacji Wizowej.Jeśli natomiast nie posiadasz 12-cyfrowego numeru pin, musisz go wykupić (wciskasz odpowiednią cyfrę na klawiaturze telefonu).Zostaniesz połączony z konsultantem, który zapyta Cię o:
  • rodzaj karty (Visa, MasterCard)
  • Imię i Nazwisko wydrukowane na karcie
  • Data ważności karty
  • 16 cyfrowy numer karty
  • 3 cyfrowy kod zabezpieczający

Następnie urzędnik sprawdza w komputerze, czy system autoryzuje transakcję.O jaką transakcję chodzi? Chodzi o 22 złote, tyle wynosi opłata za 7 minut połączenia z Centrum Informacji Wizowej i teoretycznie 7 minut jest to czas który pozwoli na ustalenie wszystkich szczegółów.

Jak wygląda rozmowa z Konsulatem, jeśli dzwonisz mając 12-cyfrowy PIN?
Wpierw dzwonicie na podany tu trzeci numer i podajecie pin, który zakupiliście.Automat mówi Wam, że dla tego pinu dostępnych jest jeszcze 7 minut i 0 sekund rozmowy.Następnie jesteście przełączani na Konsulat.Tam podajecie szczegóły dot. aplikacji o wizę.Jeśli jesteście w środku rozmowy a 7 minut już mija, automat Was rozłączy.Musicie wtedy ponownie zadzwonić na numer trzeci, wykupić nowy pin na 7 minut połączenia i zadzwonić ponownie do konsulatu, dokańczając rozmowę.

Ja zapłaciłem tyle za rozmowę z Centrum Informacji Wizowej.


Powodzenia!

0 komentarzy:

Prześlij komentarz