wtorek, 16 sierpnia 2011

Psy i koty na Google.com ;)

Pod tym nieco intrygującym tytułem kryje się lekcja używania operatorów, które obsługuje wyszukiwarka Google.

Pomocne w zrozumieniu tego tematu będą operacje logiczne, ale po kolei.Na frazę psy wyszukiwarka Google zwraca ok. 76,7 mln wyników.Na frazę koty tylko 13,9 mln.A co jeśli chcielibyśmy znaleźć strony zawierające treść o psach i kotach? Tu właśnie pomocne nam będą funkcje logiczne.Wyszukiwarka Google obsługuje operatory zapytań, za ich pomocą możemy konstruować bardzo złożone zapytania.Do tego stopnia złożone, że możemy odnaleźć za pomocą Google plik mp3, nie używając do tego bittorrenta czy dc++.Suma logiczna czyli inaczej alternatywa w algebrze zbiorów, to takie działanie dwuargumentowe, które przyjmuje wartość prawdziwą (czyli true bądź jedynka logiczna) jeśli którykolwiek z argumentów jest prawdziwy.W językach programowania sumę logiczną oznacza się operatorem OR lub też || (np. w C++ i PHP).Google również obsługuje operator OR.Co się stanie jeśli wpiszemy w Google Psy OR koty? Dostaniemy zwrócone strony, na których znajdują się treści o psach LUB kotach.Spójrzmy jeszcze na liczbę zwróconych stron.107 mln.Pamiętać należy, że Google podaje bardzo przybliżoną liczbę zwróconych stron, ale prawidłowy rezultat powinien wynosić 90,6 mln.Skąd tyle? Bo 76,7 mln+13,9 mln=90,6 mln. Wynik 107 mln na skutek przybliżeń przez Google odpowiada za liczbę stron zawierających treści o psach lub kotach.To po prostu suma zbiorów w algebrze.

Weźmy inny przykład.Co wpisać, jeśli chcielibyśmy otrzymać strony zawierające treść o psach I kotach? Wystarczy wpisać do wyszukiwarki psy AND koty.Operator AND to iloczyn logiczny, tzw. koniunkcja.Koniunkcja to takie działania dwuargumentowe które daje w wyniku prawdę tylko i wyłącznie wtedy, kiedy oba zdania są prawdziwe.Tak więc wpisując psy AND koty zawęziliśmy zwracane strony do tych, na których występują treści o psach i kotach.Liczba zwróconych wyników: 34,7 mln - czyli można to zinterpretować tak, że nie na wszystkich stronach o psach była treść także o kotach.

W ostatnim przykładzie omówimy wykluczanie.Jeśli wpiszemy np. w wyszukiwarkę Google buty męskie -zimowe to będzie oznaczać, że jesteśmy zainteresowani stronami z obuwiem męskim wszelakiego rodzaju, z wyjątkiem obuwia zimowego.Operator (-) minus  filtruje wyniki wyszukiwania.Podobnie byłoby jeśli wpisalibyśmy do wyszukiwarki Madonna -"Ray of Light".Oznaczałoby to, że interesuje nas wszystko co związane z Madonną, z wyjątkiem albumu "Ray of Light".
Na koniec ciekawostka."Ray of Light" wpisaliśmy w cudzysłowiu, bo ciąg w cudzysłowiu wyszukiwarka Google traktuje jako dokładnie takie wyrażenia, a nie przybliżone.Jeśli wprowadzilibyśmy do wyszukiwarki zapytanie Madonna -Ray -of -Light to otrzymalibyśmy bardzo małą ilość zwróconych stron.Nasze zapytanie wyszukiwarka zinterpretowałaby jako "znajdź mi wszystkie strony które zawierają w treści słowo Madonna, ale nie zawierają słowa Ray, nie zawierają słowa of i nie zawierają słowa Light.Dlatego tak mało wyników wyszukiwania.I jeszcze jedno.Wyszukiwarka Google nie rozróżnia wielkości liter. Jeśli wpiszecie Madonna - Frozen i madonna - frozen to i tak otrzymacie to samo.


0 komentarzy:

Prześlij komentarz