piątek, 4 listopada 2011

Lampa plazmowa Tesla Coil 20 kV

Witam.Dzisiaj zaprezentuję Wam wykonane przeze mnie urządzenie, zwane lampą plazmową Tesli.W środki filmik z działania.

Lampa plazmowa została zbudowana na generatorze impulsów prostokątnych NE555.Generator ten steruje tranzystorem MOSFET, a ten naprzemian załącza i odłącza napięcie na uzwojenie pierwotne transformatora.Transformator wykorzystałem ze starego telewizora, uzwojenie wtórne (wysokonapięciowe) zostawiłem bez zmian.Jedynie sam nawinąłem uzwojenie pierwotne, 12 zwoi drutu fi 0,8 mm.Jak wiadomo z podstaw elektrotechniki, zaindukowana siła elektromotoryczna będzie miała amplitudę

e=-L (di/dt)

a więc im gwałtowniejsze będą zmiany prądu w cewce oraz im większa będzie indukcyjność cewki, to tym większe napięcie się w niej wyindukuje.Ten efekt wykorzystał Nikola Tesla do budowy swych ogromnych transformatorów w Colorado Springs ponad 130 lat temu.

Jakie efekty fizyczne można wywołać generatorem Tesli?
Jeśli tak jak w moim projekcie do przewodu wysokiego napiecia (20 kV) jest dołączony do stopki kontaktowej, to wysokie napięcie będzie doprowadzone bezpośrednio aż do drucików kontaktowych podtrzymujących wolframowy żarnik.W moim przypadku użyłem żarówki 200 W, w dodatku spalonej ;)
To nie robi najmniejszej różnicy, gdyż od elektrod do powierzchni szkła żarówki i tak są przebicia i płyną prądy.Dotknięcie szkła żarówki wywołuje efekt piorunów o fioletowej barwie, a dodatkowo słychać wyraźnie ulot, taki jaki jest słyszany pod przewodami wysokiego napięcia w czasie dużej wilgotności powietrza.Wyjaśnijmy jeszcze dlaczego iskry piorunów przechodzą przez szkło żarówki i dochodzą np. do palców, jeśli żarówkę dotkniemy ręką.Żarówki są wypełnione gazem obojętnym, który zapobiega zużywaniu się drucika wolframowego.Gdy taki ośrodek z gazem jest silnie zjonizowany (a jest silnie zjonizowany, bo do stopki żarówki jest przyłożona elektroda wysokiego napięcia), to tworzy się kanał przewodzący prąd, zwany plazmą.Plazma jest stanem materii, który zachodzi w wysokiej temperaturze.

Żarówkę można bezpiecznie dotknąć ręką lub palcami, wtedy od szkła żarówki do palców będzie przebijała iskra.

Konstruktorom i miłośnikom wysokiego napięcia dam wskazówkę, że schemat lampy plazmowej jest bardzo prosty i można bez problemu znaleźć go na internecie.

Dane techniczne układu
Układ generatora jest zasilany napięciem 12 V.Można wykorzystać stary zasilacz warsztatowy, akumulator samochodowy lub zasilacz ATX do komputera.Ważne, aby zasilacz mógł dostarczać moc ok. 20 VA.Generator 555 steruje cewką niskonapięciową z częstotliwością ok. 20 kHz, a więc dźwięk ten jest niesłyszalny dla ludzkiego ucha.

Uwaga: układ musi być bardzo dobrze uziemiony, aby zapewnić poprawną i bezawaryjną pracę układu generatora i zasilacza.Najlepiej do grzejnika lub metalowej rury wodociągowej.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz