sobota, 3 grudnia 2011

Jak wstawić reklamy Adsense do PHP Smarty

PHP Smarty to system prekompilowanych szablonów stron napisany w php.W tej notce pokażemy jak wstawić reklamy Adsense do PHP Smarty.

System PHP Smarty łaczy zalety programowania obiektowego w php z oddzieleniem logiki aplikacji od warstwy prezentacji.Dzięki prekompilacji skrypty php uzyskują dużą wydajność i szybkość przetwarzania.Smarty jest darmowy i łatwy do nauki, z tego powodu wiele aplikacji webowych opiera się właśnie na nim.Często także webmasterzy próbują dodać do szablonu strony skopiowany kod reklamy Adsense, co zwykle skutkuje pojawieniem się błędu i właściwa strona się nie wyświetla.Wstawianie reklam Adsense jest w Smarty proste, pokażemy dwie metody jak to osiągnąć.

Jak tworzy się strony w Smarty?
Napisze tu kilka zdań o tym, jak stworzyć podstawową stronę w PHP Smarty.Ograniczymy się tu do koniecznego minimum z punktu widzenia wydawcy Adsense, który chce wstawić kod reklamy na swoją stronę internetową.Należy w pierwszej kolejności skopiować folder libs na serwer, najlepiej do katalogu root.Należy ponadto utworzyć foldery cache i templates_c z prawami do zapisu.Tam nic nie kopiujemy.
Następnie tworzymy folder templates i tam będziemy umiesczać nasze szablony stron internetowych.Szablony stron najlepiej zapisywać z rozszerzeniem html lub tpl.To właśnie plik html lub tpl z katalogu templates będziemy modyfikować, aby umieścić w nim kod reklamy.

Metoda 1: statyczne wstawienie reklam i innego kodu do szablonu strony.
Dowolny kod javascript lub css możemy wstawić do szablonu strony otaczając go tagami {literal} {/literal}.

{literal}
<script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-0000000000000000";
/* 120x600, utworzono 08-05-10 */
google_ad_slot = "3825301053";
google_ad_width = 120;
google_ad_height = 600;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
{/literal}Pełny kod szablonu tpl znajdziecie na poniższym listingu.W pliku php wywołującym ten szablon wystarczy utworzyć i przyporządkować odpowiednie zmienne, a następnie wywołać szablon strony.
  Zauważcie także, że wykorzystując {literal} osadziliśmy także w szablonie strony niezbędne style elementów.W przypadku gdy definicje stylów CSS zajmują dużo więcej miejsca, należy stworzyć osobny plik css a w szablonie odwołać się do niego poprzez <link rel="stylesheet" src="style.css" type="text/css">.

Plik PHP wygląda tak:
 
Metoda 2: wstawienie kodu reklam w skrypcie PHP.
Ta metoda pozwala na większą swobodę pracy.W szablonie strony wstawiamy jedynie odwołanie {$kod_adsense}, a w pliku php definiujemy tą zmienną i przyporządkowujemy ją do szablonu.

Poniżej zawartość pliku php, wyświetlającego szablon strony.


Metoda druga ma taką przewagę nad pierwszą, że jeśli nasza strona składa się z wielu szablonów, to kod Adsense wklejamy tylko do jednego pliku php (najczęściej index.php), a nie do wszystkich plików html lub tpl, gdzie reklama ma się wyświetlać.Metoda pierwsza może być stosowana do prostych stron www i do wstawiania kodu CSS w źródle strony.

Gotowa strona z reklamami Adsense wygląda tak:

 

0 komentarzy:

Prześlij komentarz