sobota, 14 stycznia 2012

Czy zmiana templatki wpływa na ranking w Google?

Tydzień temu zmieniałem szablon pewnej strony na bardziej kolorowy i estetyczny.Prowadzę statystyki pozycji tej witryny w Google.Na pewno można powiedzieć jedno: zmiana szablonu strony spowoduje  wahania pozycji w wyszukiwarkach.


Templatka została zmieniona na stronie 8 stycznia 2012 r.Strona była pozycjonowana na 3 frazy, wąskotematyczne.Przez cały czas monitoringu i zmiany szablonu strona była dalej pozycjonowana.
Frazy na które strona była pozycjonowana to:
jezioro nakło-chechło
zalew nakło chechło
zalew nakło-chechło
Stronę monitorowałem w jednym z popularnych polskich narzędzi online do monitorowania fraz.

fraza jezioro nakło-chechło.

fraza zalew nakło chechło.

fraza zalew nakło-chechło.


Jak można odczytać z wykresów, do 8 stycznia 2012 r (pionowa czerwona linia). każda z 3 fraz miała jakiś ustalony trend i zbytnio od niego nie odbiegała.Trzy dni po zmianie templatki na jednej frazie (zalew nakło-chechło) dało się zauważyś silne wahanie, które się ustaliło po ok. 2 tygodniach.Dalej widać już postępujący wpływ trwającego cały czas procesu pozycjonowania strony.

W przeszłości wiele razy zdarzało mi się zmieniać szablon do stron "produkcyjnych", czyli pracujących pod obciążeniem.Wahania pozycji, tzw. fluktuacje widoczne były zawsze, mocniejsze na frazach o  dopasowaniu ścisłym , słabsze na frazach generycznych i o dopasowaniu przybliżonym do głównych fraz na które serwis był pozycjonowany.Zmiany w liczbie użytkowników odwiedzających stronę nie były bardzo duże.Można powiedzieć, że porównując miesiąc do miesiąca nie była to zmiana większa o +/- 10 %.Czym dalej w czasie od momentu zmiany templatki, tym pozycja witryny bardziej się ustalała.

Czy zmiana templatki może przyczynić się do wzrostu pozycji w wynikach wyszukiwania?
Zdecydowanie tak! Nowy szablon strony może być zbudowany na elementach div, zamiast na tabelach.Jeśli nowy szablon będzie się prawidłowo walidował (XHTML i CSS), to również punkt dla nas.Jeśli nowy szablon będzie lekki i będzie szybko się wczytywał, również punkt dla nas.Pewne elementy strony powodują jej powolne się wczytywanie.Dotyczy to wszelkiej maści skryptów i niestandardowych arkuszy stylów, obrazków w dużej rozdzielczości oraz innych elementów strony, które wymagają przewinięcia suwakiem, aby stały się widoczne.Warto w takim wypadku sprawić, aby te elementy ładowały się dynamicznie.Ale najważniejsza odpowiedź na postawione pytanie brzmi: "Jeśli dla użytkownika odwiedzającego stronę nowa templatka będzie bardziej intuicyjna, łatwa w nawigacji i będzie mu w stanie szybko dostarczyć (dać dostęp) do informacji których szuka, to  również  Google  to dostrzeże i odpowiednio doceni naszą pracę".

Podsumowanie
Nie należy się obawiać zmiany templatki na produkcyjnym webserwerze.Jeśli tylko mogę doradzić, to przeprowadzajcie zmianę templatki w nocy.Nie ma nic gorszego dla użytkownika niż rozjechana strona, bo akurat nie dograł się jeszcze np. arkusz stylów.Na powyższych wykresach widać wpływ zmiany szablonu strony na bardziej przyjazny i nowoczesny, ale także widać wpływ procesu pozycjonowania strony.Należałoby przypuszczać, że jeśli strona nie byłaby pozycjonowana, to po ustaleniu się pewnego czasu, zwykle nie dłuższego niż dwa tygodnie, strona wróci w pobliże poprzednio zajmowanych pozycji.Specjalnie napisałem "w pobliże" a nie "w to samo miejsce", gdyż zmiana szablonu strony może być rozpatrywana jak optymalizacja kodu strony, a ta również ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarkach.Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja strony powinna poprawić komfort użytkownika odwiedzającego stronę, a Google również to docenia.Nie jest tajemnicą, że na ponad 200 czynników w oparciu o które działa algorytm Google, niemała część z nich jest związana z budową i kodem strony.Jeszcze jedna uwaga.Zwykle wiele cmsów oraz darmowych templatek zawiera w stopce strony napis "Powered by" i tu nazwa firmy.Jeśli licencja na to pozwala, usuńmy ten napis, lub przynajmniej dodajmy do linku atrybut rel="nofollow".Google lubi, gdy webmaster dba o wszystkie szczegóły ;)

0 komentarzy:

Prześlij komentarz