wtorek, 3 stycznia 2012

Jaki telewizor kupić?

Wielu z Was zapewne zastanawia się, jaki telewizor kupić.W markecie możemy stanąć pod ścianą telewizorów i tylko patrzeć, który ma ładniejszy wygląd oraz obraz.Sprzedawca w markecie doradzi Wam kupno telewizora albo drogiego, albo takiego który zalega na magazynie.W pierwszym kroku to Wy musicie zdecydować, czy chcecie telewizor LCD, telewizor plazmowy czy telewizor LED.O tym będzie niniejszy artykuł.

Nowością w ostatnim czasie są ekrany LED.Najdłużej w naszych domach goszczą ekrany LCD, co wcale nie znaczy, że są przestarzałe i nie warto mieć nowego telewizora LCD.Telewizory plazmowe swego czasu były zalecane osobom, które chcą poczuć się jak w prawdziwym kinie i planują zakup dużego telewizora, co najmniej 40 ".O telewizorach kineskopowych nie mówimy, gdyż posiadają swoje wady, przy których zdecydowanie lepiej wypadają wszystkie trzy przedstawione nowsze rodzaje telewizorów.


Ekrany LCD są masowo wykorzystywane w laptopach.Posiadają bardzo dużo pikseli na cal kwadratowy, dzięki czemu obraz wyświetlany na ekranach LCD jest wyrazisty i ostry, nie występują deformacje kolorów.Tymi cechami przewyższają telewizory plazmowe i kineskopowe.Ekrany LCD są cieniutkie, grubość telewizora LCD nie przekracza kilku centymetrów.Ekrany LCD zużywają mniej energii elektrycznej niż telewizory plazmowe i kineskopowe, co jest szczególnie ważne, jeśli telewizor będzie załączony po kilka godzin dziennie.Ekrany LCD nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego, dlatego są idealne dla osób które chcą / muszą się godzinami w nie wpatrywać :) Do wad ekranów LCD należy zaliczyć niezbyt dużą jasność (wymagają podświetlenia) oraz niezbyt duży kąt widzenia w osi pionowej.Jednak patrząc kilka metrów od telewizora LCD w dodatku na wprost lub pod niewielkim kątem nasze oko nie dostrzegnie żadnych skaz.Podsumujmy krótko.Parametry dzisiejszych ekranów LCD są doskonałe dla ludzkiego oka, wady które tu wymieniono można więc spokojnie pominąć.


Ekrany plazmowe oferują doskonałą jakość obrazu oraz duży kontrast i głębię koloru.Krawędzie obrazu się nie rozmazują, nawet przy dynamicznym obrazie odświeżanym z częstotliwością kilkaset Hz.Kolor czarny posiada idealną głębię.Kąt widzenia jest bardzo duży, większy niż w ekranach LCD.Ze względu na doskonałą głębię kolorów, zwiększają wrażenie głębi samego obrazu.Podobnie jak LCD, ekrany plazmowe nie emitują szkodliwego promieniowania.Różnicę w obrazie widać szczególnie na dużych przekątnych ekranu, tu zdecydowanie widać zalety ekranów plazmowych.Cena ekranów plazmowych jest niewiele większa od ekranów LCD, a jakość obrazu można rzec lepsza.Telewizory plazmowe pobierają nieco więcej energii od telewizorów LCD.

Ekrany LED goszczą w naszych domach od niedawna, są ostatnim hitem mody jeśli chodzi o masową produkcję  telewizorów.Cechują się doskonałą głębią kolorów, doskonałym kontrastem oraz perfekcyjną geometrią obrazu.Dla przykładu w telewizorach kineskopowych występowały efekty poduszki czy trapezu, w telewizorach LED możemy o tym zapomnieć.Ze wszystkich wymienionych typów telewizorów (nawet kineskopowych), ekrany LED pobierają najmniej energii.Jest tak dlatego, że nie jest konieczne podświetlanie ekranu, a każdy piksel składa się z 3 diod led: czerwonej, zielonej i niebieskiej.To sprawia, że jeśli w danej chwili piksel ma świecić światłem czerwonym, to włączana jest tylko dioda czerwona.Pozostałe diody nie świecą.Diody led nie emitują żadnego szkodliwego promieniowania, więc ekrany LED są nieszkodliwe dla oczu.Miniaturyzacja diod led sprawia, że grubości ekranów led wynoszą od kilku mm do maks. 2 cm.Ekrany LED dobrze odtwarzają dynamiczny obraz, nie zniekształcając go i oddając pełną głębię kolorów.Już można spotkać laptopy z matrycami LED.Kto przez lata pracował na monitorach LCD ten od razu dostrzeże różnicę.

Telewizory 3D to nowa technologia wyświetlania obrazu telewizyjnego, oparta na standardowych matrycach LCD, plazmowych lub LED.Powoduje ona, że obraz jest rozdzielany odpowiednio dla oka lewego i prawego, a tym samym sprawia wrażenie przebywania w centrum akcji.Można to porównać niejako do stereo, tylko dla obrazu.Poniżej możecie zobaczyć galerię kilku obrazów wyświetlających filmy 3D.Po ich obejrzeniu zrozumiecie, dlaczego trzeba posiadać trójwymiarowe okulary, aby w pełni cieszyć się efektem obrazu 3D.

4 komentarzy:

Parsiuk pisze...

W LCD "nie występują deformacje kolorów"? Kolego, co najmniej rozmijasz się z prawdą. LCD to było zabójstwo dla kolorów, IMHO. Od czasów CRT nikt nie zrobił dobrego odwzorowania kolorów...

Adam pisze...

"ekrany LED pobierają najmniej energii.Jest tak dlatego, że nie jest konieczne podświetlanie ekranu, a każdy piksel składa się z 3 diod led: czerwonej, zielonej i niebieskiej.To sprawia, że jeśli w danej chwili piksel ma świecić światłem czerwonym, to włączana jest tylko dioda czerwona"

co ty pierdolisz? pomyliło ci się z OLED / AMOLED. W LED chodzi tylko o podświetlenie - które jest krawędziowe lub miejscowe. Diody świecą generalnie cały czas i tylko zastępują świetlówki w standardowych telewizorach LCD. TV LED nadal mają matrycę LCD.
Zużywają mniej energii bo diody LED zużywają mniej niż świetlówki. Poza tym mogą miejscowo świecić mniej dając tzw. kontrast dynamiczny (który jest gówno wart prawdę mówiąc) i niby lepszą czerń. Diód pod matrycą jest góra kilkadziesiąt a nie tak jak wynikałoby z artykułu ponad 6 milionów (1920x1080x3)

Adam pisze...

@Parsiuk: tak jest bo kolory w TN (z którymi pewnie tylko miałeś do czynienia) mają tylko 7 bitów kolorów (o czym wzmianki nigdzie nie zobaczysz) i rzeczywiście jest to gorsze od CRT
musiałbyś porównać z dużo droższymi matrycami IPS-PRO / ASV

marco89 pisze...

Najlepszą technologią wyświetlania obrazu są obecnie ekrany LED, ponieważ mają bardzo ładne kolory przy niskim zużyciu energii. Jeśli koniecznie zależy nam na idealnych kolorach, to powinniśmy wziąć pod uwagę ekrany CRT, ponieważ to właśnie one mają najlepszą paletę barw. Niestety jednak idzie to kosztem zużycia energii oraz szkodliwości dla oczu.

uchwyty kablowe

Prześlij komentarz