sobota, 31 marca 2012

Darmowe i legalne programy w firmie

Faktem jest, że polskie firmy są odwiedzane przez Business Software Alliance, która wespół z Policją sprawdza legalność oprogramowania w firmie. Powiemy więc, co wolno a czego nie wolno mieć w firmie.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że moje wywody są poparte praktycznymi doświadczeniami w tej dziedzinie. Chciałbym również z autopsji powiedzieć, że nie ma w 100% "czystej" firmy która ma zainstalowane tylko legalne oprogramowanie. Zawsze znajdzie się program, który posiada licencję niepozwalającą na jego użytkowanie w firmie. Często użytkownicy komputerów w firmie nieświadomie instalują programy, które wydają im się, że są za darmo, a tak nie jest. Sugerują się tym, że w domu używają tych programów i nie pobrali ich z nielegalnego źródła, więc także w firmie można ich używać. Nic bardziej mylnego. 

Jakich programów nie można używać w firmie ?
 • Antywirus
Avast Free Antivirus. AVG Antivirus Free.

 • Biuro
Pakier oprogramowania Microsoft Office Home and Student. 
 • CAD
ZWCad wersja edukacyjna. DoubleCAD XT.

 • Pakery
Spotkałem się z tym, że na wielu stacjach roboczych jest zainstalowany WinRar. Wprawdzie WinRara można używać w firmie, ale tylko 40 dni od momentu jego zainstalowania. Po tym okresie nie można z tego programu korzystać (mimo tego, że program działa) i należy go bezwzględnie usunąć. WinZip.

 • Nagrywanie płyt
Program Burnaware Free i Burnaware Home.

 • Muzyka/rozrywka
Nie wolno korzystać z Winampa Lite, Winampa Full, Winampa Bundle. Posiada on licencję darmową, ale z wyłaczeniem zastosowań komercyjnych. Irfan View. 11view. 
 • Zdalny dostęp
Team Viewer.

Jakie programy wolno używać w firmie ?
 • Antywirus
ClamWin Free Antiwirus. Comodo Antivirus.

 • Biuro
Microsoft Office Professional, Home and Small Business - po wykupieniu licencji.
Darmowy OpenOffice. PDFCreator. Sumatra PDF.


CAD
LibreCAD. A9Cad.

 • Nagrywanie płyt
CDBurnerXP. Nagrywanie dysków wbudowane w Windows.ImgBurn

 • Grafika
Gimp. Paint. NET.

 • Muzyka/rozrywka
Picassa. AllPlayer. Best Player. AVS DVD Player.Foobar. 

 • Księgowość
Płatnik. VATowiec. Fakturka.
 • Pakery
7-zip.

 • Internet
Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer. Baza danych MySQL. Apache serwer.
Skype.
 • Programowanie/Administracja
Notepad++. Web Edit - Krolnet. Nvu. CCleaner. Defraggler. HDCopy. HDClone Free Edition. 
 • Zdalny dostęp
TightVNC.

Za darmo czy płatnie?
Powyżej przedstawiłem darmowe alternatywy płatnych programów, które można całkowicie legalnie stosować w firmie. Instalując powyższe oprogramowania, firma zaoszczędzi od 100-1000 zł rocznie na każdym stanowisku. Warto podkreślić, że aby używać legalnie darmowego programu w firmie, musi on mieć licencję Freeware, ale bez wyłączenia z zastosowań komercyjnych. W przypadku programów innych niż tu wymienione, warto szukać na stronie producenta właśnie takiego zapisu w licencji.

Podsumowanie
Najbardziej komfortową sytuację posiadają te firmy, które zatrudniają własnego informatyka lub administratora, który regularnie sprawdza legalność oprogramowania zainstalowanego w firmie. Jeśli dla małych firm koszt zatrudnienia etatowego administratora byłby za wysoki, warto rozważyć wykonywanie cyklicznych audytów legalności oprogramowania. Audyt taki byłby wykonywany np. co kwartał przez niezależną firmę informatyczną. Na zakończenie audytu firma taka wydaje raport z którego wynika, które oprogramowanie jest nielegalne i należy je natychmiast usunąć, a które jest legalne. Swoją pieczątką na raporcie firma poświadcza, że za treść raportu bierze pełną odpowiedzialność.

Wpisujcie swoje legalne programy w komentarzach.

5 komentarzy:

Unknown pisze...

Mam pytanie odnośnie CCleaner. Czy aby na pewno w firmie mogę używać go za darmo czy muszę wykupić licencję. A jak tak to czy wystarczy wersja CCleaner Professional czy musi być CCleaner Business Edition. Firma jest jednoosobowa :)

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
ale.kow pisze...

A może warto byłoby napisać wpis o dobrym pakiecie mała księgowość? Jest kilka znanych tego typu pakietów na rynków, jak na przykłąd iFirmy. Programy te różnią się złożonością interfejsu, funkcjonalnością, niektóre jeszcze nie są dostosowane do JPK i fajnie, żeby początkujący przedsiębiorca miał w nich rozeznanie. :)

Janik Michał pisze...

Ja osobiście również korzystam tylko z darmowego oprogramowania w firmie. Już samo założenie działalności kosztowało mnie sporo, wspomagałem się również pożyczkami pozabankowymi przez internet, które serdecznie polecam jeśli umiemy dobrze wyszukiwać oferty.
Uważam, że darmowego oprogramowanie w niczym nie ustępują płatnym. Pozdrawiam!

Bloger pisze...

Ja tam polecam noda jeśli chodzi o antywirusy. Lepiej kupić legalną wersję programu i mieć później święty spokój na rok.

Prześlij komentarz