poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Ile botów wchodzi na Twoją stronę?

Myślisz, że statystyki odwiedzin pokazują tobie tylko wejścia prawdziwych użytkowników? Nic bardziej mylnego. Część z tych odwiedzin to wejścia botów.


Z raportu opublikowanego przez firmę Incapsula wynika, że tylko 49% odwiedzin twojej strony internetowej to wejścia ludzi. Pozostały ruch to działania botów.

20% całego ruchu generowanego na świecie stanowią crawlery wyszukiwarek. Przemierzają one internet w poszukiwaniu nowych stron, które mogą zaindeksować. Wiadomo, że pewne boty wyszukiwarek warto zablokować (choćby za pomocą .htaccess) aby nie tracić transferu. Odwiedziny takich botów i tak nie przynoszą nam korzyści. W tym punkcie warto dodać, że statystyki Analytics automatycznie odfiltrowują popularne crawlery, jednak nie wszystkie. O tym jaki procent odwiedzin pokazują statystyki Analytics można się przekonać instalując dodatkowo na serwerze logi serwera (raw logs).

31% całego ruchu stanowią boty i skrypty.Skrypty w większości służą do wykradania treści z innych serwisów internetowych, a boty dodają spamujące komentarze do precli i wordpressów, a także automatycznie dodają wpisy do katalogów stron. W tej części znajdują się także narzędzia hakerskie, które ogółem generują 5% globalnego ruchu i które są zaliczane do ww. grupy z 31% ruchem.

Widać więc, że wymóg coraz szybszych łączy internetowych jest po części marnotrawstwem, gdyż jeśliby ograniczyć cały szkodliwy ruch w internecie to moglibyśmy z takim samym komfortem korzystać z dwa razy wolniejszego łącza, niż obecnie każdy z nas posiada.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz