poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Rośnie cyberprzestępczość w Polsce

Z raportu opublikowanego przez CERT Polska wynika, że z roku na rok wzrasta zagrożenie cyberprzestępczością w Polsce.

CERT Polska to zespół działający w ramach NASK zajmujący się rejestrowaniem i ostrzeganiem przed zagrożeniami w internecie. Cert Polska działa od 1996 roku.

Z monitoringu prowadzonego przez CERT Polska wynika, że w 2011 r. doszło do 21,2 mln ataków internetowych. W porównaniu z rokiem 2010 jest to wzrost o 75%, choć wzrostu tego nie można traktować jako wiarygodnego. W 2011 r. CERT pozyskał nowe źródła informacji o incydentach, z których wcześniej nie miał danych. Mowa tu m.in. o botach.

Jakie ataki internetowe były w Polsce w 2011 r. najpopularniejsze?
Z raportu wynika, że prym wiodą:
  • boty - 9,88 mln zarejestrowanych ataków
  • skanowanie portów i komputera - 5,7 mln
  • spam - 4,68 mln
  • otwarte  serwery dns - 0,58 mln
  • złośliwe urle - 0,18 mln

Na pierwszym miejscu znajdują się boty, warto więc wiedzieć do czego służą boty i jak działają. Boty służą do wykradania poufnych informacji od użytkowników, albo do przejęcia kontroli nad komputerem użytkownika. Bot przejmując kontrolę nad komputerem użytkownika może włączyć tylną furtkę w komputerze a tym samym sprawić, że komputer "zombie" będzie częścią botnetu (sieci botów) oraz będzie wykonywał rozkazy lub zadania cyberprzestępców.Komputery takie mogą łamać zaszyfrowane wiadomości lub wysyłać spam, cyberprzestępcy korzystają w tym przypadku z mocy obliczeniowej maszyn. Jeśli chodzi o wykradanie informacji, to złośliwe oprogramowanie najczęściej szyfruje potencjalnie ważne dokumenty i wysyła do właściciela wiadomość, w której żąda kilkudziesięciu dolarów za odszyfrowanie informacji.

W 2011 r. zwiększyła się także liczba przestępstw phishingu, czyli wyłudzenia informacji, najczęściej finansowych, za pomocą stron do złudzenia przypominających oryginalne.Jest to wzrost o 30% w porównaniu do 2010 r.
Jak przedstawia CERT Polska, twórcy złośliwego oprogramowania piszą coraz więcej złośliwych programów na telefony komórkowe, gdyż coraz więcej osób z nich korzysta.Ten trend będzie się utrzymywał w najbliższych latach. Pojawiają się także nowe zagrożenia dla użytkowników telefonów komórkowych, związanych z wyłudzaniem opłat za usługi SMS Premium.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz