czwartek, 27 września 2012

Jak zainstalować Windows 7 z pendrive

Właściciele netbooków wcześniej czy później zetkną się z sytuacja, że będą musieli zainstalować na swoim komputerku system operacyjny. Ale jak to zrobić nie mając stacji CD-ROM, gdyż niemal wszystkie netbooki jej nie posiadają ? O tym jest niniejszy artykuł.
Rafał Lysik
W netbookach duży nacisk położono na mobilność i wydajność, zrezygnowano z peryferiów, które niepotrzebnie powiększały rozmiary i wagę urządzenia, choć niekoniecznie były potrzebne. Dlatego m.in. w żadnym netbooku nie zobaczymy stacji CD/DVD, choć można podłączyć stację zewnętrzną przez USB. Jednak netbooki to nowoczesne urządzenia, gdzie pomyślano i o tej sytuacji. W dobie powszechności pamięci masowych, takich jak np. USB Sticki, dane zamiast na płycie DVD można przenieść na pendrive. Jednak problem tkwi we właściwym przygotowaniu takiego pendrive, bo inaczej nie będzie on bootowalny. W sieci znalazłem ok. 50 poradników nt. tego jak zainstalować Windows 7 z pendrive, jednak większość z nich nie działa. Tzn. działa pod pewnymi warunkami, ale autorzy już tego nie dopisali. W moim poradniku dopiszę więc wszystko co konieczne.

Jak zainstalować Windows 7 lub Vista lub XP lub Linux z pendrive ?
Tak, na początku pewne uściślenie. Za pomocą tego poradnika będziemy w stanie zainstalować dowolny system operacyjny z pendrive'a. Jest tylko jedno ale. Musimy posiadać oryginalną płytę z tym systemem lub też jej obraz ISO.
Uwaga: opisany poniżej sposób działa jedynie w systemach Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7. Oznacza  to, że bootowalnego pendrive metodą opisaną w poniższym artykule możemy przygotować tylko na komputerze z tym systemem.

Uwaga 2: pendrive do instalacji systemu Windows 7 musi mieć co najmniej 4 GB pojemności.

Jakie kroki trzeba wykonać, aby stworzyć bootowalny pendrive z instalatorem Windows 7?
  1. Przygotować odpowiednio pendrive'a,
  2. Skopiować na pendrive'a zawartość całej płyty instalacyjnej lub obrazu ISO.
Po kolei omówimy każdy z tych punktów.

Przygotowanie pendrive'a
Samo skopiowanie plików instalacyjnych na pusty pendrive nie wystarczy. Trzeba odpowiednio przygotować boot sektor dysku przenośnego oraz system plików. A więc przygotowanie pamięci USB ma na celu odpowiednią zmianę parametrów partycji przenośnej USB.

Po pierwsze musimy uruchomić konsolę cmd z prawami administratora.
Wpisujemy w konsolę polecenie diskpart. Dalej, sprawdzimy jakie dyski widzi system i który to nasz pendrive. Wydajemy polecenie list disk.
Nasz pendrive najczęściej będzie miał nazwę Dysk 1. Ale upewniamy się, sprawdzając pole Rozmiar i Wolne.
Istnieje jeszcze jedna metoda upewnienia się,  jak widziany jest nasz pendrive w systemie. W tym celu musimy uruchomić konsolę MMC (wpisz mmc w Uruchom), a następnie z menu Plik->Dodaj / Usuń przystawkę dodajemy Zarządzanie dyskami.

Konsola MMC także nam wskaże, że nasz pendrive jest widziany przez system jako Dysk 1.
Po upewnieniu się który dysk to nasz pendrive, przeprowadzimy na nim kilka operacji. W tym celu wpisujemy polecenie select disk 1, gdzie 1 to numer dysku USB z polecenia list disk (powyższy obrazek).
Kolejne polecenie jakie musimy wydać to clean. Polecenie to wpisujemy dalej w konsoli cmd, gdzie uruchomiliśmy program diskpart. Polecenie to kasuje całą zawartość naszego pendrive'a. Dalej, tworzymy partycję podstawową. W tym celu wpisujemy polecenie create partition primary. Gdy partycja się utworzy, wydajemy polecenie select partition 1 (dysk już mieliśmy wcześniej wybrany, teraz wybraliśmy partycję na tym dysku). Dalej wpisujemy polecenie active, czyniąc tą partycję aktywną (wymóg, aby można było z niej uruchomić instalatora). Kolejnym krokiem jest sformatowanie tej partycji w systemie plików Fat32. Wydajemy polecenie: format fs=fat32. Potrwa to parę minut. 32 GB pendrive formatowało mi pół godziny. Pendrive 4 GB powinno formatować ok. 5 minut. Po sformatowaniu partycji wychodzimy z konsoli poleceniem exit. To koniec!

Skopiowanie płyty instalacyjnej na pendrive
Teraz wkładamy oryginalną płytę z Windows 7 do stacji DVD. Zaznaczamy na niej wszystkie pliki i foldery i kopiujemy je na pendrive. Jeśli mamy obraz systemu w pliku ISO, to pobieramy trial programu UltraISO i instalujemy. Otwieramy programem UltraISO obraz dysku. Wchodzimy do menu Bootowalna i wybieramy Zapisz obraz dysku. W okienku które się pojawiło dopilnować należy, aby pojawiła się literka naszego przygotowanego pendrive'a. Zapisujemy obraz i to wszystko.


Na koniec należy włożyć pendrive'a do netbooka i wybrać opcję bootowania z dysku USB. Wybór taki można przeprowadzić w biosie lub naciskając klawisz F12 podczas uruchamiania netbooka.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz