czwartek, 27 września 2012

Tablet czy netbook - co wybrać ?

Wielu obecnie ludzi nosi się z zamiarem kupna tabletu, czy to z powodu panującego powszechnie trendu, czy z powodu doraźnych potrzeb. W artykule postaram się dać odpowiedź co warto kupić, a przede wszystkim wyszczególnię wady i zalety związane z kupnem tabletu i netbooka.
Rafał Lysik
Słowo tablet jest dziś często synonimem podążania za nowinkami technicznymi oraz świadczy o luksusie właściciela. Za sprawą systemu Android jest to wszechogarniająca moda, ale jak każda moda, prędzej czy później przeminie. Zastanówmy się najpierw, dlaczego ludzie chcą koniecznie zakupić nowy sprzęt komputerowy.

Część z przyszłych klientów potrzebuje nowy sprzęt, aby być bardziej mobilnym i mieć dostęp do internetu z każdego miejsca w kraju. Takie wymogi stawia m.in. biznes, gdzie należy odpowiednio szybko reagować i być dostępnym dla klienta. Kolejną grupą osób które myślą o zakupie nowego sprzętu komputerowego są ludzie, którzy w momencie zakupu nie wiedzą dokładnie do czego będą używać nowego sprzętu, ale głównie chodzi o "lans" i pochwałę przed znajomymi. Dla takich ludzi cyferki określające parametry sprzętu mają drugorzędne znaczenie, bardziej liczy się wygląd i cena nowego sprzętu. Oczywiście czym wyższa, tym lepiej, bo wzbudzi to tym większy zachwyt wśród znajomych. Właśnie na takich klientach robią kasę producenci sprzętu komputerowego. Część osób nie ma dokładnie sprecyzowanych potrzeb, ale chce mieć coś innego, coś ciekawego. Niezależnie do której grupy Wy należycie, powinniście poznać wady i zalety posiadania tabletu i netbooka. To pomoże Wam w odpowiedzi na pytanie: "co jest najlepsze dla mnie ?".

Wady i zalety tabletu
Sam byłem świadkiem wybierania tabletu przez klientkę na podstawie koloru obudowy i ceny. Obudowa musiała być złota, a cena >1500 zł ;) Gdy Pani pakowała już sprzęt do samochodu, to rzuciła sprzedawcy na odchodnym: "ale nie będzie problemu z zainstalowaniem programów i przerzuceniem danych ?". I tu zaczęły się schody. Klientka dowiedziała się, że nie wszystkie programy dostępne na Windows XP i Windows 7 istnieją także na platformę Android. Uczciwy sprzedawca powiedział jej także, że Androida trzeba się na początku trochę nauczyć, nie będzie tak, że siadamy i pracujemy na Androidzie. To nie Windows, trzeba pamiętać, że Android to odmiana Linuksa. A na dźwięk słowa Linuks niektórzy dostają gęsiej skórki ...

Decydując się na zakup tabletu warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będziemy go używać i czy wszystkie programy z komputera stacjonarnego na którym wcześniej pracowaliśmy będzie można zainstalować na tablecie. Koniecznie trzeba wybrać tablet z dostępem do sklepu z aplikacjami Google Play. Należy również pamiętać, że pracując na plikach na tablecie, będziemy chcieli także mieć do nich dostęp na innych komputerach czy komórkach. Do tego celu warto pomyśleć o rozwiązaniu chmury obliczeniowej. Mogę tu polecić rozwiązanie typu Dropbox czy Google Drive.

Kolejna sprawa tyczy się pisania. Ekran tabletu to nie profesjonalna klawiatura ze 105 klawiszami, ale klawiatura dotykowa przeznaczona do pisania niedużych wiadomości. Na tablecie raczej nie napiszecie artykułu na bloga o długości 2500 znaków, gdyż będzie to bardzo męczące. Za pomocą tej klawiatury można co najwyżej napisać smsa lub wpisać frazę do wyszukiwarki. Dalej, dochodzimy do ekranu. Na pewno powinien być to ekran pojemnościowy o przekątnej co najmniej 7 cali, w dodatku obsługujący multitouch. Rozdzielczość ekranu 800x600 lub wyższa.

Wydajność tabletu jest zasługą kombinacji procesora i pamięci RAM. Najlepiej wybrać model z procesorem dwurdzeniowym z częstotliwością taktowania 1-1,5 GHz. Pamięci RAM powinno być minimum 1 GB, chcemy przecież, aby praca na tablecie była przyjemnością. Jako że nie szukamy tabletu najtańszego, powinniśmy od razu wybrać taki model, który posiada złącza (micro)USB i (mini)HDMI. Od razu należy się zaopatrzyć w takie kabelki, gdyż nie zawsze do tabletów są one dokładane. Kupując tablet warto zwrócić uwagę, czy obsługuje on modemy 3G. O ile Wifi w tabletach to standard, to po to kupujemy tablet, aby być bardziej mobilni, np. na wyjeździe. Dlatego trzeba znaleźć tablet wspierający obsługę modemów 3G. Tu ważna rada, aby od razu sprawdzić listę obsługiwanych modemów, gdyż nie wszystkie modemy współpracują z danym modelem tabletu. Piszę to po to, abyście nie musieli za kilka dni kupować nowego modemu, gdyż poprzedni nie jest wykrywany przez tablet.

Bateria to bardzo ważna sprawa. Od jej pojemności zależy, jak długo będziemy mogli cieszyć się pracą tabletu na jednym ładowaniu. Powinniśmy wybrać baterię o pojemności 3700 mAh lub większej. Taka pojemność gwarantuje nam ok. 4-6 godzin pracy tabletu. Jeśli chodzi o system operacyjny, to oczywiście musi być Google Android 4.0 (lub nowszy).

Wady i zalety netbooka
Netbooki są również bardzo popularne. Wiele operatorów komórkowych oferuje netbooki z wbudowanym modemem 3G w ramach abonamentu. Mając netbooka nie doświadczymy takiej sytuacji, że programu z którego korzystaliśmy nie ma na system Android. Większość netbooków ma preinstalowany Windows 7 Home Premium lub Starter lub też można samemu doinstalować Windows. Każdy netbook ma kilka normalnych portów USB 2.0 (najczęściej trzy), więc można śmiało podpiąć pendrive'a i przenosić na niego pliki. Procesor netbooka powinien być mocny, najlepiej dwurdzeniowy o częstotliwości taktowania 1-1,5 GB. Pamięci RAM musi być minimum 2 GB, z możliwością rozbudowy o co najmniej dalsze 2 GB. Standardem w netbookach jest dysk o pojemności 320 GB. Netbook ponadto powinien być wyposażony w czytnik kart SD, gniazdo Ethernet, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe, wyjście VGA i wyjście HDMI, a także w kamerkę. 6-komorowy akumulator netbooka o pojemności 4400 mAh pozwala cieszyć się 6-godzinną pracą komputera. Waga sprzętu nie większa niż 1,3 kg. Ogromną zaletą netbooków w stosunku do tabletów jest obsługa każdego modemu 3G, pod warunkiem że doinstalujemy odpowiedni sterownik. Jeśli chodzi o ekran, to radziłbym wybrać już matrycę LED o przekątnej 11,6" i rozdzielczości 1366x768. To zagwarantuje nam doskonałą jakość obrazu w każdych warunkach. Kolejną ogromną zaletą netbooka jest pełna klawiatura alfanumeryczna, zbliżona układem do używanej w laptopach. Można pisać na niej spokojnie długie artykuły, takie jak np. ten.

Porównanie tabletu i netbooka
Opiszę to na moim przypadku. Do wydania na tablet miałem przeznaczone 600 zł. Model który mi odpowiadał pod względem parametrów to Ainol Novo Elf II. To bardzo dobry tablet z mocnym procesorem Cortex-A9, 1 GB Ramu i 8 GB pamięci flash. Model ten można kupić albo z Chin za $120 (czas oczekiwania 3 tygodnie, wgrany język angielski Androida) albo za 489 zł na Allegro. Tablet posiada 7" ekran o rozdzielczości 1024x600, 2MPix kamerkę z przodu, z układem AMLogic który wspomaga rendering grafiki wysokiej rozdzielczości, z Wifi i jednym mini portem USB. Do tabletu posiadałem już modem Huawei E169 z kartą Aero2. Zdecydowany na zakup, przyszedłem do sklepu, lecz wpierw chciałem wypróbować współpracę z modemem 3G, gdyż dla mnie był to warunek konieczny. Niestety okazało się, że tablet ten nie wykrywa modemu E169 ani E173, który był na sklepie. Mielismy do dyspozycji jeszcze bliźniaczy model Aurora, jednak i on nie wykrył żadnego z tych modemów. Tak więc musiałbym zakupić nowy modem, co podrażało koszty o 100-150 zł. Dlatego zacząłem szukać netbooka. Na Allegro znalazłem dobrą ofertę na netbook Acer Aspire One 722. Kosztował 1020 zł, poniżej krótka specyfikacja sprzętu.
Procesor AMD C60 dwurdzeniowy o częstotliwości taktowania 1-1,33 GHz. 2 GB wbudowanej pamięci RAM. 320 GB dysk twardy. Ekran LED 11,6 ", kamerka 0,3 MPix, 3x USB 2.0, HDMI, VGA out, Ethernet RJ-45, czytnik kart SD, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe, bateria 6-komorowa, Wifi 802.11 b/g/n. Do tego w zestawie pokrowiec z materiału, aby netbook się nie brudził i nie rysował. Za taką ceną dostałem sprzęt bez systemu, ale wgrałem sobie Windows 7 Home Premium. Sprzęt obsługuje DirectX 11, więc wzrost wydajności w grach będzie zauważalny. Karta graficzna Radeon HD 6290M gwarantuje bardzo dobre osiągi przy przetwarzaniu grafiki.

Ostatecznie zdecydowałem się na zakup netbooka Acer Aspire One 722. Netbook jest lekki (1,3 kg), bateria starcza na 6 godzin pracy, bez problemu współpracuje z modemem Huawei E169 za pomocą oprogramowania Top Netinfo. Duży dysk, obraz doskonałej jakości, 3 normalne porty USB, WiFi na pokładzie, mocny procesor i GPU gwarantują komfort pracy. Do tego eleganckie etui, w którym możecie nosić swojego netbooka. Na sprzęt jest 2 lata gwarancji. Porównując krótko, teraz wydaje mi się, że netbook bardziej może służyć celom biznesowym, natomiast tablet jest wygodny do zabawy i odpoczynku.

Według badania gemiusRanking PL, ponad 95% używanych systemów operacyjnych w Polsce to systemy z rodziny Windows. Przesiadka na Androida nie musi być bolesna, aczkolwiek wcześniej czy później przyjdzie się nam zapoznać głębiej z systemem Linuks. W przypadku tabletów nie ma problemów z aplikacjami które są w Google Play. Problem się pojawia, gdy już trzeba samemu coś znaleźć i zainstalować. Dodatkowo, pewne problemy na początku może sprawiać synchronizacja i udostępnianie plików na których pracujemy. Początkujący właściciele tabletów natrafią także na problemy z drukowaniem, gdyż nie jest to takie proste. W zamyśle chyba tablet miał służyć jako centrum rozrywki i stanowić zapasowe narzędzie do pracy z plikami i w internecie, aczkolwiek wielogodzinna praca na tablecie nie jest tak przyjemna. Co innego rozrywka, gry i oglądanie filmów. Proszę Was o przemyślenia przed zakupem nowego sprzętu, a powyższy poradnik nich zwróci Waszą uwagę na kluczowe kwestie w tej materii.


0 komentarzy:

Prześlij komentarz