niedziela, 14 października 2012

Światłowód w firmie. Za i przeciw.

W tym artykule zajmiemy się zaletami i wadami internetu światłowodowego w firme.

Popularni na rynku polskim operatorzy świadczący usługi powszechnego dostępu do internetu oferują w większości internet po komutowanej linii telefonicznej, czyli PSTN. Przepustowość takiego łącza jest ograniczona zwykle do 20 Mpps. Internet taki dostępny jest w dwóch wariantach:
 • ADSL - czyli wyższa prędkość pobierania i ok. 5-10 razy mniejsza prędkość wysyłania
 • DSL - czyli ta sama gwarantowana prędkość wysyłania i pobierania.

Wariant pierwszy jest tańszy i odpowiedni dla większości firm w Polsce. Aczkolwiek niektóre firmy szczególnie świadczące usługi terminalowe lub wsparcia technicznego online muszą mieć łącze symetryczne, czyli DSL.

Jak sprawdzić czy mamy łącze symetryczne czy niesymetryczne?
Wystarczy w tym celu uruchomić dowolny speed test i jeśli prędkość Upload będzie 5-10 razy mniejsza od Download, to znaczy że mamy łącze asymetryczne. Np. prędkość pobierania wynosi 10 Mbps, a prędkość wysyłania 1 Mbps.

Rozwój internetu dla firm w Polsce
Internet po publicznych liniach komutowanych ma swoje zalety, którymi są względnie duża szybkość (np. 4-20 Mbps ADSL w Netii) i niezbyt duże koszty miesięczne, ok. 40-70 zł. Prawda jest taka, że podana tu szybkość ok. 20 Mbps jest właściwie wszystkim, co można "wycisnąć" z publicznych komutowanych sieci telefonicznych. Oczywistym jest, że prędkość internetu dostarczanego po linii telefonicznej jest ściśle związana ze stanem infrastruktury telekomunikacyjnej i może być tak, że np. w centrum miasta odbiorcy mają dostępną prędkość łącza 20 Mbps, a na obrzeżach miasta już tylko 4 Mbps. Na te elementy nie mamy wpływu jako klienci telekomu, możemy co najwyżej zmienić dostawcę usług internetowych. I o tym jest ten artykuł.

Już od kilku lat w Polsce firmy mają alternatywę, a mianowicie internet dostarczany światłowodem.

Jakie są zalety i wady internetu dostarczanego światłowodem?
Łącza światłowodowe w 99% przypadków to łącza symetryczne. Oznacza to, że posiadając łącze 10 Mbps, prędkość taka jest dostępna zarówno w przypadku wysyłania, jak i pobierania danych. Bardzo dużą zaletą sieci światłowodowej jest zerowa strata pakietów w sieci światłowodowej operatora. Natomiast strata pakietów w warstwie dostępowej sieci wynosi mniej niż 0,05 %. Kolejną wielką zaletą sieci światłowodowej są małe opóźnienia w przesyle pakietów, zwykle nie większe niż 5 ms w szkielecie miejskim operatora i nie większe niż 15-20 ms w szkielecie krajowym sieci operatora. Operatorzy światłowodów dbają o jakość i opinię internetu światłowodowego, zapewniają oni czas usunięcia awarii w swojej sieci mniejszy od 4 godzin. W ciągu roku operatorzy światłowodowi gwarantują przeciętnie stopień dostępności łącza wynoszący 99,9 %. Jeśli operator nie usunie awarii w czasie wskazanym w umowie, to klientowi należy się z tego tytułu rekompensata. Operatorzy światłowodowi posiadają często w ofercie także kolokację serwerów (z dostępnym łączem światłowodowym, najczęściej gigabitowym), więc możemy także z tego skorzystać i zapewnić naszemu serwerowi bardzo szybkie łącze. Jeśli chodzi o ścieżki routingu, to do wyboru jest routing statyczny lub BGP. Operatorzy światłowodowi oferują łącza w kilku wariantach prędkości, zwykle 10 Mbps, 100 Mbps, 1 Gbps (w polskich warunkach). Dla małych firm w zupełności wystarczy łącze 10 Mbps, dla firm średnich 100 Mbps. Operatorzy światłowodów mają punkty styku z większością operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, a także za granicą. To gwarantuje szybkość przesyłu danych. Jest dostępnych kilka modeli rozliczeniowych, np. rozliczenie w oparciu o stały limit przepustowości czy za ilość przesłanych danych. A jakie są wady łącza światłowodowego? Na pewno taką wadą jest koszt takiego łącza, który jest kilka do kilkanaście razy większy od łączy ADSL czy internetu radiowego od lokalnych dostawców. Jednak biorąc pod uwagę przyszły rozwój firmy na przestrzeni 5-10 lat, warto pomyśleć o łączu światłowodowym, które zapewnia wysoki poziom usługi dostępu do internetu. Zresztą jeśli chcemy obniżyć koszty w firmie, warto pomyśleć o wykorzystaniu tego internetu i kupnie bramek VoIP, które obniżą koszt rozmów telefonicznych w firmie. W tym miejscu należy powiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. W serwerowni musi być (de)modulator, dekodujący impulsy świetlne na elektryczne.
Zakup tego urządzenia najczęściej jest po stronie Klienta.

Kto korzysta ze światłowodów w Polsce?
Poniżej prezentujemy listę większych polskich firm i instytucji, które korzystają z łączy światłowodowych.
 1. NASK (1 Gbps)
 2. Centrum komputerowe Politechniki Śląskiej (1 Gbps)
 3. Cyfronet AGH (1 Gbps)
 4. Polkomtel S.A. (2x10 Gbps)
 5. UPC (10 Gbps, Gigabit Ethernet x3)
 6. Onet (2x10 Gbps, 3x1 Gbps)
 7. O2 (1 Gbps)
 8. Agora (2x1 Gbps)
 9. Google (2x10 Gbps, 16x1 Gbps)
 10. GPW w Warszawie (1 Gbps)
 11. Duże polskie banki (1 Gbps)
Podsumowanie

Powyższe zestawienie świadczy o tym, że największe firmy w Polsce już się przekonały do łączy światłowodowych, widząc w nich przyszłość na co najmniej najbliższe kilkanaście lat. Jeśli Państwa firma świadczy usługi w segmencie internetowym i planuje ekspansję w internecie, powinniście rozważyć rozwiązania światłowodowe. Często operatorzy światłowodowi oprócz usług dostępu do internetu oferują usługi dodatkowe, np. kolokację serwerów czy telefonię Voip. Warto od razu przemyśleć swoje potrzeby i dobrać pakiet odpowiedni do swoich potrzeb.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz