sobota, 13 kwietnia 2013

Czy gra pójdzie na moim komputerze?

Naprawiając różne usterki komputerowe nierzadko spotykam się z pytaniami, czy gra komputerowa pójdzie na tym sprzęcie.

 Rafał Lysik
Pytanie jest bardzo zasadne, gdyż ceny gier komputerowych nie są małe, zwykle jest to koszt >100 zł. A kupić grę i nie móc na niej zagrać z powodu niekompatybilności sprzętu to prawdziwa tragedia dla gracza, a dodatkowo niepotrzebne nerwy. W artykule piszę jak ogarnąć ten problem.

Ogólnie mówiąc są trzy sposoby na sprawdzenie, czy dana gra komputerowa odpali na danym sprzęcie.

1. Sprawdzenie wymagań minimalnych gry.
Na pudełku każdej zakupionej gry powinny być wymagania minimalne sprzętu, aby gra poszła. W razie czego zawsze możecie sprawdzić w internecie jakie wymagania minimalne ma dana gra. Należy więc porównać parametry swojego sprzętu takie jak procesor (rodzina, seria, rdzenie, taktowanie, technologia), pamięć RAM, karta grafiki, do tych wypisanych w wymaganiach minimalnych. Jeśli nasz sprzęt jest co najmniej taki jak w wymaganiach minimalnych, to jest duża szansa na to, że gra odpali na naszym sprzęcie.

2. Pobranie dema gry.
Jest do druga metoda sprawdzenia, czy gra pójdzie na naszym sprzęcie. Jej zaletą jest to, że nie musimy posiadać wiedzy technicznej o sprzęcie, nie musimy się znać na komputerach. Po prostu pobieramy demo gry ze strony internetowej producenta i sprawdzamy, czy to demo odpali na naszym sprzęcie. Jeśli tak to jest duża szansa na to, że pełna wersja gry również pójdzie na naszym komputerze. W tej metodzie wykorzystuje się fakt, że zwykle silnik graficzny dema gry jest taki sam jak w jej pełnej wersji. Więc uruchomienie dema może dać nam informacje o wydajności pełnej wersji gry.

3. Instalacja specjalnego oprogramowania które sprawdzi za nas, czy konkretna gra odpali na naszym sprzęcie.
To sposób najłatwiejszy, w dodatku cechujący się dużą skutecznością. Wchodzimy na stronę http://www.systemrequirementslab.com/cyri  w polu Search for a game wpisujemy nazwę gry, którą chcielibyśmy kupić pod warunkiem, że pójdzie na naszym sprzęcie. Np. Fifa 13. Dalej naciskamy Can You Run It. W oknie które się nam pojawi naciskamy Begin Detection. W tym momencie aplet java jest pobierany na nasz komputer. Dalej musimy pozwolić apletowi java na uruchomienie naciskająć Run. Za chwilę otrzymamy wynik w postaci graficznej, czy dana gra uruchomi się na naszym sprzęcie, czy nie.

Wynik testu negatywny. Gra nie pójdzie na naszym sprzęcie.
Wynik pozytywny, ta gra pójdzie na Twoim sprzęcie.


0 komentarzy:

Prześlij komentarz