niedziela, 27 października 2013

Rekord prędkości Aero2

Dziś zanotowałem rekordową chwilową prędkość internetu Aero 2. Jaki jest internet bezprzewodowy Aero2?
Aero2 to operator internetu bezprzewodowego, który świadczy swe usługi na terenie Polski już od kilku lat. W zamian za koncesje na częstotliwości operator Aero2 musi świadczyć usługi powszechnego i darmowego dostępu do internetu. 20% swojego pasma Aero2 przeznacza na usługi bezpłatnego dostępu do internetu.

Jakie są parametry Aero2?
Usługa świadczona jest na pasmach 900 MHz i 2500 MHz. Prędkość pobierania jest nie większa niż 512 kb/s, a darmowy internet dostępny będzie do 21 grudnia 2016 r. Do odbioru internetu Aero2 potrzebny jest modem (urządzenie) kategorii 10 obsługujący transmisję w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz lub kategorii 3 obsługujący transmisję w paśmie 2500 MHz w technologii TD-LTE. Nie ma limitu transferu. Do obsługi modemu 3G najlepiej wykorzystać program Top Netinfo lub Cyfrowy Polsat.

Jaki jest zasięg sieci internetu Aero2?
Na koniec 2012 r. Aero2 (w technologii HSPA+) pokrywało swoim zasięgiem obszar 72,26% powierzchni Polski. To oznacza, że usługa była dostępna dla 88,15% Polaków. Aby sprawdzić czy Twoja miejscowość jest w zasięgu sieci Aero2, zerknij na poniższą mapkę.

Zasięg sieci Aero2 - stan na 22 maja 2013 r.

Rekord prędkości Aero2
Jak pisałem wyżej, maksymalna prędkość pobierania w sieci Aero2 wynosi 512 kb/s, czyli 64 kB/s.
Dziś udało mi się uzyskać rekordową prędkość pobierania 287 kB/s.

Rekordowa prędkość pobierania Aero2.
Mój modem to stary Huawei E169, ale daje rady ;)

Natomiast średnia prędkość pobierania dla internetu Aero2 przedstawia się jak na poniższym speed teście.

Wyniki speedtestu internetu Aero2.

Do czego można wykorzystać internet Aero2?
Stick USB można podpiąć do laptopa, gdy jest się w trasie czy poza domem. Mamy wtedy dostęp do średniej prędkości internetu, idealnego do sprawdzania poczty, czytania wiadomości, czatowania itp. Z internetu Aero2 korzystam również w tablecie. Na tablecie Lenovo IdeaTab A2107 A-H również korzystam z internetu Aero2. Dzięki temu zawsze mogę sprawdzić pocztę, zalogować się na skype'a i włączyć nawigację Google. Nawiasem mówiąc, polecam bardzo ten tablet dla wszystkich, którzy chcą mieć sprzęt o bardzo dobrych parametrach w cenie ok. 600 zł. Tablet ten posiada ekran 7", wytrzymałą baterię o czasie pracy ok. 6 godzin, GPS, modem 2G/3G, są dostępne dwa sloty dla kart SIM.

2 komentarzy:

Mariusz Kołacz pisze...

Trzeba było sprawdzić w bardziej zaawansowanym narzędziu to byś zauważył że to nie jest żaden rekord tylko przekłamanie pomiaru. Transfer nigdy nie może być wyższy, jeśli odgórnie operator dał ograniczenie.

doctor pisze...

@Mariusz: wiem że to pewnie jakiś chochlik przy obliczaniu prędkości chwilowej i że takiego transferu na 100% nie da się ciągle uzyskać, to oczywiste. O jakim bardziej zaawansowanym narzędziu Pan mówi?

Prześlij komentarz