sobota, 30 lipca 2011

Czy warto wybrać hosting yoyo.pl?

Pozycjonerzy którzy tworzą stronki pod zaplecza często używają darmowych hostingów i blogów.W artykule odpowiedź na pytanie kiedy takie rozwiązanie się opłaca, a kiedy nie.Zapraszam.

Konkretnie zajmiemy się hostingiem na Yoyo.pl i odpowiemy sobie na pytanie czy warto czy nie warto zakładać tam stronek.Po pierwsze trzeba rozważyć aspekt strony, jej funkcje oraz to, kto i jak często będzie na nią zaglądał.Jeśli będzie to strona Klubu Miłośników Szachów z lokalnej świetlicy czy strona Schroniska dla zwierząt to śmiało można polecić hosting yoyo.pl.

Jakie są parametry hostingu na Yoyo.pl
  • 150 MB na dysku
  • jedna baza danych MySQL o rozmiarze 75 MB
  • dostęp FTP
  • skrypty instalowane jednym kliknięciem (joomla,quick.cart,PhpBB i inne)
  • możliwość doklejania reklam przez Yoyo na stronach użytkowników
  • darmowy
  • możliwość podpięcia własnej domeny pl, com, eu itp.
Na Yoyo.pl mam hosting już 2 lata.Dla nowych użytkowników podam ważną wiadomość: serwery są ulokowane w Niemczech.Strony ładują się szybko.Zazwyczaj.Wszystko rozchodzi się właściwie o dostępność strony, która u szanujących się hostingodawców powinna być większa od 99,6 %.Na Yoyo.pl jest z tym różnie.8 lipca br. hosting yoyo zaliczył potężny całodniowy pad.Wszystkie moje strony nie były dostępne przez cały dzień.Jeśli na Yoyo.pl miałaby być umieszczone strona klasowa czy gimnazjum, to poważnie bym się tu zastanowił.Dziś mamy 30 lipca 2011 i wszystkie strony na yoyo nie działają.Podobnie było wczoraj, 29 lipca.Co gorsze od nikogo nie można dowiedzieć się kiedy hosting będzie przywrócony bo ... strona głowna Yoyo.pl też nie działa :( Tak więc pół miliona stron użytkowników (głównie z Polski) jest niedostępnych.
W tym miesiącu więc serwery yoyo zaliczyły 3 dni padu, a że miesiąc lipiec 2011 ma 31 dni, to dostępność hostingu yoyo wyniosła w tym miesiącu 90,3 % (serwer uptime).Dość słaby wynik.

Często z hostingu Yoyo korzystają pozycjonerzy, jak ja.Jest dość duży plus takiego rozwiązania.Google nie dodaje reputacji stronie tylko dlatego, że ma końcówkę pl czy eu.Równie dobrze przez Google są traktowane subdomeny yoyo.pl pod warunkiem, że jest na nich wartościowa treść.Od tej zasady jest wyjątek, mianowicie nie dotyczy to domen zbanowanych w indeksie, takich jak cz.cc czy w.of.pl.

Kto ma 35 domen jak ja, to staje przed dylematem czy płacić grubą kasę corocznie za domeny i hosting, czy skorzystać z usług darmowych operatorów.Wbrew pozorom stawka nie jest wcale taka mała.Policzmy szacunkowy koszt jaki musi zapłacić pozycjoner za utrzymanie 35 domen rocznie.
Do obliczeń weźmiemy ceny popularnego polskiego hostingodawcy i rejestratora domen, Netart.Serwer kosztuje rocznie 369 zł z vatem.Domena pl kosztuje 100 zł netto (przedłużenie), a domena com.pl 75 zł.Weźmiemy do obliczeń domeny com.pl, bo są tańsze od pl i na zaplecze idealne.
Koszt utrzymania 35 domen rocznie: 369 + 35*92,25=3597,75 zł.
Tak więc prawie 3600 zł rocznie to wcale nie taka błaha kasa, tylko na utrzymanie zaplecza.A przecież są jeszcze inne koszty.

Podsumowując.Hosting Yoyo.pl nie nadaje się na strony często odwiedzane oraz takie, które muszą mieć dużą dostępność w internecie.Na strony z wierszykami, tekstami piosenek i opisami gg nadaje się wręcz idealnie.Również wordpress pod zaplecze sprawdzi się znakomicie.Na szczęście yoyo.pl to nie jedyny hostingodawca, który udostępnia darmowe serwery użytkownikom z Polski.Zachęcamy do podawania Waszych sprawdzonych hostingodawców.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz