sobota, 12 czerwca 2010

Wykop effect a obciążenie serwera


Wykop jest popularnym serwisem społecznościowym, gdzie każdy może dodać materiał, ocenić go a także skomentować.

Nie raz widziałem, jak wykop który wszedł na Główną powodował, że serwer nie mógł obsłużyć wszystkich żądań i po kilku godzinach strona była niedostępna.W związku z tym, jak należy się przygotować, aby serwer "przeżył" wykop effect, jakiego transferu można się spodziewać.
Jeden z moich wykopów trafił kilka dni temu na główną.Znalezisko dostało 600 wykopów.Specjalnie przed dodaniem znaleziska umieściłem stronkę na "czystym" serwerze oraz podpiąłem nowe statystyki Analytics.A było tak: 8 czerwca o godz. 22 dodałem znalezisko, w tym dniu było ok. 600 wizyt.Na drugi dzień, było ok. 22,500 wizyt.Na trzeci dzień wizyt było 895.Czwarty dzień przyniósł liczbę wizyt 600.Nie wiem jak długo będzie się ciągnął ten ogon, ale znalezisko było na Głównej tylko 3 dni.


Liczymy transfer
Circa 25 tys. żądań przesłania strony internetowej x miejsce zajmowane przez stronę = całkowity zużyty transfer.Strona miała rozmiar (łącznie z obrazkami) 15 kB.Daje to w wyniku:
25 000 * 15 kB = 375000 kB = 366 MB
Dla bardziej "ciężkich" stronek zależność ta jest liniowa i dla strony o wadze 50 kB transfer przeznaczony na obsługę 25 tys. żądań wyniesie 1220 MB, czyli 1,2 GB.

Niektórzy hostingodawcy dają po 2 GB transferu na miesiąc, należy się więc liczyć, że nasza strona będzie niedostępna przez resztę miesiąca lub zapłacimy za każdy dodatkowy GB.A dodatkowy GB transferu może kosztować 4 zł.

Zastanów się wykopowiczu, czy masz 1 GB wolnego transferu ; )

Edit: 23.05.2011
Pozdrawiam Wykopowiczy :) W najbliższych dniach podeślę staty tego najazdu.
PS. dzięki za zwrócenie uwagi na literówkę.
PSS. wykop ma już prawie rok, ale dzięki temu wykopowi będzie miał drugie życie :)

6 komentarzy:

Robert pisze...

Wykop effect jest najbardziej uciążliwy dla ludzi umieszczających swoje fotoblogi na prywatnych serwerach... wpis z kilkunastoma zdjęciami i limit osiągnięty.

Ciekaw jestem statystyk takich jak:
- średni czas spędzony na stronie przez wykopowiczów
- głębokość odwiedzin

Fajnie byłoby jeśli podzieliłbyś się tymi danymi.

James pisze...

Wykop się skończył!
Wszystko cenzuruje banda upośledzonych niejawnych moderatorów, a użytkownika traktują jak śmiecia.

zygi pisze...

Nie zgadzam się z przedmówcą, nie skończył się lecz na wykopie panuje komunistyczna dyktatura z własną służbą bezpieczeństwa i zaangażowanymi w nią kapusiami. Kapusie otrzymują przywileje za działalność w postaci prawa do cenzurowania wypowiedzi innych użytkowników. Nie są niejawni znamy nick jednego z nich - agent tulonr1.

Anonimowy pisze...

Fajny wpis i dobre zabezpieczenie, blogspot.com raczej nie padnie od wykop efektu ;) Tak, psioczycie psioczycie, ale internet bez wykopu byłby jakiś taki pusty ;)

Crystal lake pisze...

Witam :)
Zapraszam za 2 dni.Opublikuję staty z najazdy serwa przez wykopkowiczów.Zapewniam że są interesujące.@Robert: odniosę się jak wykop jednej strony wpłynął na odwiedziny pozostałych stron.A prawda jest taka, że wykop rzeczywiście już nie ten, co 2 lata temu.Rządzą na nim kapusie i mafia z multikontami.Każdy rzecz jasna o tym wie, ale administracja udaje że problemu nie ma.Z tego powodu nie wchodzę na wykop, chyba że w statach spostrzegę refererek z wykopu :)
Pozdrawiam

Monika Zawadzka pisze...

Dziś reklama w internecie bywa bardzo ważnym aspektem aby skutecznie promować naszą markę. Z tego co ja mam wiedzę to również pozycjonowanie stron www http://www.gdansk4u.pl/pozycjonowanie-stron-www/ ma swoje wielkie zacne zalety. Zresztą moja strona wcześniej była pozycjonowana i nadal do tej pory są widoczne fajne efekty pozycjonowania SEO.

Prześlij komentarz