Firmy telekomunikacyjne muszą przechowywać historię połączeń swoich klientów.
Do tej pory prawo stanowiło, że telekomy miały obowiązek przechowywania bilingów połączeń swoich klientów przez dwa lata. Wielu obywateli narzekało, że poważnie narusza to ich swobodę osobistą. Coś w tej kwestii się zmienia.
Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz niektóre inne ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. operator telekomunikacyjny nie może przechowywać już bilingów klientów dłużej niż 12 miesięcy. Mówi o tym art. 27 ustawy.
Operator
publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawca publicznie
dostępnych usług telekomunikacyjnych, przechowujący zgodnie z art.
180a ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1 dane, o których mowa w
art. 180c ustawy zmienianej w art. 1 generowane w sieci
telekomunikacyjnej lub przez nich przetwarzane, na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązani do zniszczenia z dniem
wejścia w życie niniejszej ustawy danych przechowywanych przez
okres dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia połączenia lub
nieudanej próby połączenia, z wyjątkiem danych, które zostały
zabezpieczone, zgodnie z przepisami odrębnymi.
Wchodząca dziś w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego skróca tzw. okres retencji danych. Zadowoleni mogą się czuć Ci, którzy wytaczali działa Państwu o inwigilację obywateli. Od teraz nasze historie połączeń telefonicznych, historie logowań na serwery operatora oraz adresy IP mają być przechowywane jeden rok. To kolejny krok w stronę normalności, ale zmiany mają być głębsze, choć na pewno wymagać to będzie czasu.
Do danych telekomów dostęp ma m.in. Policja i ABW. Według ekspertów kolejnym krokiem w stronę standaryzacji prawa telekomunikacyjnego powinny być zmiany które jasno określają, kto będzie miał dostęp do danych abonentów telekomów. Bo czy dziś zasadne jest np. aby urząd skarbowy miał dostęp do tych danych?
W związku z nowelizacją prawa telekomunikacyjnego, telekomy dostaną też nowe obowiązki. Będą musiały informować swoich klientów o atakach na infrastrukturę teleinformatyczną lub telekomunikacyjną, a także o niedostępności swoich usług, np. poczty elektronicznej. O przerwach w dostępie do usług telekomy mają także informować prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
6 komentarzy:
No cóż, to w sumie nawet dobra zmiana. Klienci danej sieci komórkowej mogli czuć się niekomfortowo, ale z drugiej strony to nie uważam, aby ktoś był poważnie zainteresowany przeglądaniem czyjejś prywatnej listy połączeń. W przypadku jakiegoś śledztwa - owszem - ale nie tak normalnie :) Nie jesteśmy dziećmi. Mnie ostatnio zajmuje oscyloskop i szukanie informacji na temat tego urządzenia, więc nawet nie śledzilam takich nowinek o przechowywaniu bilingów. Ciekawe, czy telewizja by się omówienia tematu podjęła? W sumie praktycznie w ogóle nie oglądam, ale o czymś takim z chęcią bym jakiś reportaż zobaczyła! Pozdrawiam
Trochę długo - nieprawdopodobny burdel prawny. Tyle czekać na i ciągle im mało. Uważam, że to prawo powinno zostać zmienione.
Prawo powinno się zmienić w tej sprawie. Ile można trzymać billingi? Niesamowity bałagan.
Ale w jakim celu tak długo należy trzymać bilingi? Z czym to się wiąże? Czy na podstawie bilingów można ubiegać się o ewentualne odszkodowania itp?
I’ve read your write-up, and I really like your writing. I’m eagerly waiting for your upcoming projects. Till then, you can read about Business Astrology, by clicking here.
Ketu in First House
Ketu in Second House
Ketu in Third House
Ketu in Fourth House
Ketu in Fifth House
Prześlij komentarz
Podziel się swoimi myślami.Spam nie będzie tolerowany.