sobota, 25 grudnia 2010

Informatyka Śledcza-Jak zabezpieczać urządzenia elektroniczne cz.II

W tej części opiszemy jak postępować przy zabezpieczaniu kart pamięci, pendrajwów i telefonów komórkowych.
Dyski flash czy karty pamięci mogą zawierać cenne dane z punktu widzenia sprawy.Mogą to być zdjęcia, dokumenty, cenniki, sprawozdania, a także specjalistyczne oprogramowanie.Zapoznanie się z tymi danymi pozwoli ustalić w jakim celu te dane były przechowywane na urządzeniu przenośnym.
Kroki przy postępowaniu z kartami pamięci i pamięciami flash:

Nie podłączaj urządzenia bez potrzeby.Jeśli taka potrzeba występuje, udokumentuj czynności jakie przeprowadzałeś na urządzeniu.

Jeśli urządzenie jest zamontowane na komputerze, wpierw skopiuj dane na nim zawarte na inny nośnik, a następnie odmontuj.Urządzenie może żądać podania hasła po wykryciu przez system, a dane zapisane na urządzeniu mogą być szyfrowane.

Owiń urządzenie folią elektrostatyczną i zapakuj do kartonika.


Postępowanie z aparatami cyfrowymi, kamerami video, odtwarzaczami mp3
Warto pamiętać, że w pamięci tych urządzeń mogą się znajdować pliki ściśle powiązane z urządzeniem (filmy video, piosenki mp3, zdjęcia), ale nie tylko.
Pamięć takiego urządzenia jest widziana w systemie jako dysk przenośny i nic nie stoi na przeszkodzie by kopiować na niego dane takie jak arkusze kalkulacyjne,dokumenty Worda,cenniki w pdf i inne.W takim dysku może być również przechowywane oprogramowanie, które w przypadku uruchomienia z autorun.inf może np. kasować dane.
Jeśli więc urządzenie jest wyłączone, nie należy go podłączać.Jeśli jest włączone:
-zrób zdjęcie ekranu
-odłącz zasilanie
-odłącz kable
-wyjmij baterię z urządzenia

Następnie poszukaj innych nośników pamięci które mogły być użyte w tym urządzeniu.Zabezpiecz karty pamięci przed przypadkowym zapisem przesuwając przełącznik w pozycję Locked.Dalej, zabezpiecz i zaplombuj otwór do wkładania kart pamięci.Zabezpiecz urządzenia folią bąbelkową i zapakuj do kartonika.Dołącz także instrukcje obsługi urządzenia, kable, zasilacze.Na kartonik naklej naklejkę "Uwaga szkło".

Czas na telefony komórkowe.Komórki są najbardziej rozpowszechnionym typem elektroniki osobistej.Mogą przechowywać dane takie jak: książka telefoniczna, smsy, spis połaczeń przychodzących i wychodzących, a także dokumenty, zdjęcia, filmy.W notatkach mogą przykładowo znajdować się hasło dostępowe i piny do bankowości elektronicznej.
Jeśli telefon jest wyłączony:
-nie włączaj go
-postaraj się trochę podładować telefon na miejscu.Ekspertyza może być wykonywana dopiero za kilka dni i bateria może paść.Postaraj się uzyskać od podejrzanego kody pin i puk.Będą one niezbędne do przeprowadzenia ekspertyzy.Jeśli podejrzany odmawia podania tych kodów, skontaktuj się z operatorem komórkowym.Za pomocą numeru ICC wydrukowanego na karcie sim pomogą oni w ustaleniu kodów dostępu.Jeśli nie wiesz jaki to operator, 5 i 6 cyfra numeru ICC go określają.
01 - Plus
02 - Era
03 - Orange
04 - Tele2
06 - Play
07 - Premium Internet

Zapakuj telefon w folię bąbelkową i włóż do kartonika.Naklej na nim naklejkę "Ostrożnie szkło".
Jeśli telefon jest włączony:
-nie wyłączaj go, gdyż po uruchomieniu może żądać podania pinu
-zrób zdjęcie ekranu telefonu
-zabierz ładowarkę
Jeśli bateria jest słaba, podładuj ją na miejscu.Telefon owiń w folię ochronną i zapakuj do kartonika.
Włączony telefon nadal odbiera wiadomości sms, jest także dostępny w sieci.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz