piątek, 2 grudnia 2011

Google Translate API zamknięte

Od 1 grudnia 2011 r. Google Translate API nie jest już dostępne szerokiemu ogółowi webmasterów.

Jak tłumaczy Google, musiało tak postąpić, gdyż Google Translate API było wykorzystywane przez spamerów do tworzenia niskiej jakości stron, służących jedynie manipulacji rankingiem wyników wyszukiwania.Jednak nie można wrzucać wszystkich do jednego wora.Z Google Translate API korzystali także prawdziwi webmasterzy tworzący strony umożliwiające interakcję z odwiedzającymi.API translatora było także wykorzystywane do tworzenia wielojęzykowych czatów.Teraz wszystkie aplikacje które korzystały z API translatora zwyczajnie nie działają.

Google jednak uspokaja.Translator dalej będzie rozwijany i w chwili obecnej jest dostępne API translatora wersja 2, w labolatorium.Jednak Translate API v2 będzie płatne w cenie 20$ za każde 1 milion przetłumaczonych znaków.Dodatkowo dzienna liczba wywołań skryptu będzie ograniczona, Google nie podaje ile.

Do tłumaczenia całych stron internetowych dalej dostępny jest widżet, który jednym kliknięciem tłumaczy całą stronę internetową.Dostępny także jest tłumacz Google.

Czy rzeczywiście Google zrobiło dobry ruch? Czas pokaże.

Strona projektu: http://code.google.com/intl/pl-PL/apis/language/translate/overview.html

Update: 09.12.2011
Z Google Translate API korzystał m.in. multisłownik Nice Translator.Gdyby nawet Nice Translator zgodził się płacić Googlowi 20 $ za każdy milion przetłumaczonych znaków, to miesięczny koszt utrzymania strony wyniósłby $14 000 (czternaście tysięcy dolarów).Z tego powodu Nice Translator przeszedł na technologię Microsoftu.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz