piątek, 16 grudnia 2011

Różnica między Wordpress.org a Wordpress.com

W tej publikacji wyjaśnię podstawowe różnice między platformami blogowymi Wordpress.org a Wordpress.com i przeanalizuję, do czego każda z nich świetnie się nadaje.

Takie rozróżnienie jest konieczne, gdyż nie jest prawdą że platforma blogowa Wordpress z obu tych stron jest taka sama, ma taką samą funkcjonalność.Ogólnie można powiedzieć, że WordPress jest platformą blogową z ogromną ilością dodatków, cechującą się dużymi możliwościami oraz łatwością obsługi.Ponad 60 milionów ludzi na świecie używa Wordpressa.


Co to jest Wordpress.org?
Wordpress.org to w pełni funkcjonalny Wordpress umieszczony na swoim serwerze.Tak więc mamy pełną możliwość jego modyfikacji i konfiguracji, mamy także dostęp ftp.Ze strony Wordpress.org możemy pobrać paczkę skryptu WordPress i zainstalować go na swoim serwerze.
Paczka ta jest gotowa do instalacji, należy ją tylko wgrać na serwer i uruchomić instalatora.Po tym zabiegu otrzymamy w pełni funkcjonalnego Wordpressa.

Co oznacza w pełni funkcjonalny WordPress?
Będziemy mogli zmieniać w nim szablony (templatki), będziemy mieli możliwość edycji kodu szablonu i stylów css.Tak więc będziemy mogli całkowicie modyfikować jego wygląd.Będziemy mogli instalować wszystkie z dostępnych widżetów.Oznacza to np. że będziemy mogli w blogu wyświetlać reklamy Adsense lub z innej sieci.

O czym warto pomyśleć, decydując się na Wordpress.org?
Na pewno musicie posiadać własny serwer, aby wgrać na niego Wordpressa.Dodatkowo możecie się zastanowić nad wykupieniem domeny com, net, info, lub pl, aby blog był dostępny pod łatwą do zapamiętania nazwą.
Co to jest Wordpress.com?
WordPress.com to platforma blogowa z własnym hostingiem.Jest to najszybsza droga do rozpoczęcia blogowania.Wordpress.com jest darmowy, ale posiada za to pewne ograniczenia.Zakładając bloga w domenie Wordpress.com dostajemy do dyspozycji swój adres internetowy, przykładowo nazwabloga.wordpress.com.Nie mamy dostępu ftp do swojego bloga.


   1. Dodawanie własnej domeny do bloga na Wordpress.com
Aby cieszyć się blogiem na Wordpress.com będącym dostępnym pod adresem np. mojblog.pl należy zarejestrować domenę za $5 rocznie oraz ją zmapować, $12 rocznie.Tak więc własna domena na blogu kosztować nas będzie $17 rocznie.Możemy pod bloga podpiąć dowolną domenę, np. pl, com.pl, info, net.pl, org, com.

   2. Videopress Filmy wideo w jakości HD na Twoim blogu
Videopress to ciekawa funkcjonalność, pozwalająca wgrywać filmy video w jakości HD bezpośrednio na swojego bloga jednym kliknięciem.Odwiedzający bloga widzą playera flash w poście i mogą wybrać jakość odtwarzanego materiału (Standard, DVD, HD).Mogą oglądać filmy w trybie fullscreen.Funkcjonalność ta kosztuje $59.97 rocznie.Można zapełnić filmami swoją dostępną przestrzeń dyskową.

   3. Przestrzeń dyskowa na Wordpress.com
Jako darmowemu użytkownikowi bloga na Wordpress.com przysługuje nam 3 GB przestrzeni dyskowej do wykorzystania na posty, zdjęcia, filmy.W przypadku gdy ta przestrzeń okaże się niewystarczająca, możemy dokupić dodatkową.Poniżej znajduje się cennik w dolarach za rok.
+5GB $19.97
+15GB $49.97
+25GB $89.97
+50GB $159.97
+100GB $289.97   4. Brak reklam na blogu
Wordpress.com rezerwuje sobie możliwość publikowania reklam na naszym darmowym blogu od czasu do czasu.Czasami nie chcemy, aby na blogu były wyświetlane reklamy.Możemy łatwo usunąć reklamy z naszego bloga, wykupując subskrypcję za $29,97 za rok.

   5. Prywatny blog na Wordpress.com
Jeśli prowadzisz prywatnego bloga (dostęp mają tylko użytkownicy zatwierdzeni przez Ciebie, muszą się zalogować przed wejściem na bloga) masz narzucone odgórne ograniczenie, że do prywatnego bloga może mieć dostęp góra 35 osób.Aby pozbyć się tego ograniczenia, musisz wykupić subskrypcję za $29,97 za rok.Wtedy możesz dodać do bloga tylu prywatnych użytkowników, ile tylko chcesz.Uwaga: zaprosić do czytania/współtworzenia bloga można tylko tych użytkowników, którzy mają konto na WordPress.com.

   6. Custom Design modyfikacji czcionek, wyglądu i kolorów elementów jednym kliknięciem
Dzięki tej funkcjonalności możesz dostosować wygląd szablonu bloga dokładnie do takiego, jaki chcesz.Żadne umiejętności kodowania stron www nie są wymagane.Wszystko używa się z użyciem wizualnego edytora i odbywa się za pomocą kliknięć.Funkcjonalność ta kosztuje $30 rocznie.

   7. Przekierowanie użytkowników na inną stronę.
Jeśli publikowałeś dotychczas posty na Wordpress.com i przeniosłeś się na swój własny serwer, to pewnie nie chcesz stracić odwiedzających i linków dotychczas prowadzących do bloga na wordpress.com.Możesz w prosty sposób przenieść ruch ze starego bloga w domenie wordpress.com na inną, zewnętrzną stronę.Musisz wykupić przekierowanie 301za $12 rocznie.Z doświadczenia jako webmaster wiem, że aby przenieść całość ruchu i moc linków ze starego bloga, nie trzeba trzymać przekierowania 301 dłużej niż 1 rok.

   8. Transfer bloga z Wordpress.com na własny serwer, instalacja i przywrócenie cech
Wordpress.com współpracuje z kilkoma partnerami hostingowymi, oferującymi własne serwery www.Już za $119 jednorazowej opłaty inżynierowie Wordpress.com przeniosą Twój blog z wordpress.com na wybranego przez Ciebie hostingodawcę.Zainstalują na nowym serwerze skrypt Wordpress.org, skonfigurują pluginy, przywrócą ustawienia, templatki i posty, podłączą domenę pod bloga.Świadczyć będą jeszcze pomoc techniczną przez 2 tygodnie od wykupienia opcji transferu.Od teraz będziesz płacić jedynie za domenę wykupioną pod blog oraz za serwer.Nie będziesz już musiał za nic płacić Wordpress.com, choć jeśli miałeś wcześniej duży ruch/dużo postów na blogu, to zalecam wykupienie Przekierowania użytkowników na inną stronę.

Podsumowanie - jaki WordPress wybrać?
Dla początkujących blogerów polecałbym platformę Wordpress.com.Jest ona darmowa i posiada większość cech, jakie powinien posiadać dobry blog.Będziemy mogli pisać na nim swoje notki, do wyboru mamy kilkanaście ładnych darmowych szablonów, nie będziemy mogli umieszczać na blogu swoich reklam.

WordPress.org łączy zalety potężnego skryptu blogowego Wordpress z pełną funkcjonalnością, która jest do naszej dyspozycji.Wgrywając wordpressa na własny serwer mamy nad nim pełną kontrolę i możemy w nim zmienić wszystko, co nam się tylko podoba.Możemy wstawić swoje reklamy i na nich zarabiać.Możemy również podpiąć domenę pod bloga.Jeśli chcielibyśmy mieć własnego profesjonalnego bloga w domenie Wordpress.com dostępnego pod własną domeną i bez reklam, to na te "fikczery" musielibyśmy wydać $47 rocznie.To około 150 zł, a za tę cenę można mieć własny serwer i domenę zarejestrowaną na rok.Jak kto woli.Zapłacić za wybrane funkcjonalności można Pay Palem albo kartami kredytowymi Visa, MasterCard, Amex, Discover.

Ceny wybranych funkcjonalności Wordpress.com - stan na dzień 17.12.2011 r.

1 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dzięki za podsumowanie :)
No i niestety zgodzę się że brak możliwości dodawania własnego kodu (min. JavaScript) na WordPress.com jest trochę uciążliwe.

Prześlij komentarz