czwartek, 14 czerwca 2012

Czym otworzyć plik PCT

Zdarza się czasami, że ludzie przesyłają CV w różnych dziwnych formatach plików, podczas gdy standardem jest doc i pdf.


Tak było i tym razem, gdy polecono mi wydrukować CV. Wiadomość e-mail zawierała załącznik o nazwie lkjhgfdsasdfghjk_edytowany-1.pct. Czy otworzyć taki plik ? Z bazy rozszerzeń wynika, że pliki pct to formaty graficzne Apple Paintbrush. Z informacji które znalazłem wynikało, że pliki PCT w systemie Windows są obsługiwane przez następujące programy:

  • Adobe Photoshop CS5
  • Adobe Photoshop Elements 9
  • ACDSee Photo Manager 12
  • CorelDRAW Graphics Suite X5
  • Corel PaintShop Photo Pro X3
  • Adobe Illustrator CS5
  • XnView

Jednak mi było potrzebne coś darmowego i szybkiego. Być może superszybka przeglądarka graficzna Irfan View ma plugin obsługujący te pliki. Jednak nie sprawdziłem tego, gdyż znalazłem inne rozwiązanie.

Miałem na komputerze zainstalowany OpenOffice. Po przeciągnięciu pliki pct do okna startowego aplikacji OpenOffice.org plik pct zostaje otwarty przez program OpenOffice.org Draw.

Pliku oczywiście nie można edytować w module Draw, ale można go stamtąd skopiować i zapisać jako np. gif, a ten format można już łatwo wkleić do Worda. Z modułu Draw plik PCT można również wydrukować, co ostatecznie rozwiązuje problem.

Swoją drogą, wysyłajcie swoje CV w formacie Word 97-2003 lub PDF. Nie raz byłem świadkiem sytuacji, gdy menedżer odbierający CV przesyłane na adres rekrutacji od razu kasował wiadomość, gdy dostawał ją w dziwnym formacie którego nie umiał otworzyć, np. odt.

Pamiętajcie. W oficjalnym obiegu dokumentów standardem jest format Word 97-2003 i PDF.

1 komentarzy:

Danuta Kusik pisze...

Nie otrzymalam jeszcze PINu-jak mozna stwierdzic,czy wszystko juz dziala i kiedy go otrzymam?Ostatnio byl problem z inna wyszukiwarka.Czy Google moze akceptowac wyszukiwarke Chrome z takiej juz krzystam,nie moge przejsc trzech krokow w rejestracji konta

Prześlij komentarz