sobota, 2 czerwca 2012

FTP error 553 - disk quota exceeded - Co robić ?

Wczoraj musiałem przesłać kilka plików na serwer firmowy, lecz nie dało się. Przy każdej próbie wgrania pliku na serwer otrzymywałem komunikat "FTP error 553 - disk quota exceeded". Jak pozbyć się tego problemu ?


Na początku próbowałem uploadować pliki za pomocą Total Commandera. Potem spróbowałem wgrać pliki za pomocą konsolowego programu ftp. Także się nie dało, pojawiał się wspomniany wcześniej komunikat.

Zastanawiać może, że to nie awaria serwera ftp, a coś innego. Skoro dało się połączyć z serwerem oraz można było listować zawartość każdego katalogu, to jest to zły trop. Komunikat "error 553 - disk quota exceeded" oznacza, że na serwerze jest za dużo plików. Postanowiłem się więc przyjrzeć strukturze plików i katalogów na serwerze.

Zauważyłem, że znajduje się tam kilka folderów o nazwie backup, każdy z innego tygodnia. Każdy z tych folderów zajmował ok. 700 MB i zawierał ~900 plików. Z informacji które znalazłem w internecie wynikało, że gdy liczba plików na serwerze współdzielonym przekroczy 11 tys. (albo 15 tys. według innych źródeł), to serwer zgłasza wspomniamy błąd i nie da się na niego wgrać nowych plików. Sprawdziłem. 
Na serwerze było 11,5 tys. plików i zajmowały one 95% przydzielonej powierzchni serwera. Dlatego wszystko stało się w tym momencie dla mnie jasne.

Firma która dokonywała aktualizacji strony nieodpowiedzialnie wgrywała kopie robocze cmsa na serwer, zamiast na płytki. Po wykasowaniu kilku folderów z backupem na serwerze zrobiło się luźniej, a program ftp przestał zgłaszać wspomniany błąd 553 disk quota exceeded. Tak więc jeśli widzicie taki błąd, wykasujcie zbędne pliki z serwera, to powinno pomóc.

Jeśli taki błąd występuje a macie możliwość wgrywania plików na serwer przez przeglądarkę (interfejs WebFTP), to i tak nie da rady wgrać żadnego pliku.1 komentarzy:

Marek Bryling pisze...

"disk quota exceeded" (tłum.: przekroczono limit miejsca) nic Ci nie mówi?
Awaria serwera? Za dużo plików? OMG.
11,5 tys. plików to praktycznie żadna ilość dla systemu plików typu ext3 lub podobnych.
Bez obrazy. To nic osobistego, ale zmień nazwę bloga albo wejdź na bardzo szybką ścieżkę edukacyjną.

Prześlij komentarz