wtorek, 24 marca 2015

Apki na Androida na Chromebooku? Tak!

Post dotyczy możliwości odpalenia aplikacji na Androida na Chromebooku i nie tylko. Zapraszam do lektury.
Rafał Lysik
Użytkownikiem chromebooka model XE303C12 jestem od 1,5 roku. Pierwsze pół roku nie byłem do niego przekonany i nic właściwie na nim nie robiłem. Po pół roku w związku z aktualizacją Chrome OS odkryłem, że modem 3G Huawei na USB nieśmiało "miga" i internet śmiga jak marzenie. Od tego czasu używanie chromebooka zaczęło mieć dla mnie sens. Tym bardziej, że chromebook ważył 1,2 kg a bateria wytrzymywała do 5 godzin. Dysk SSD sprawiał że system operacyjny szybko się uruchamiał, a notebook mimo kilku poważniejszych upadków przetrwał w nienaruszonym stanie. Odruchowo zabierałem tego lapka do pracy, na wypady w góry czy bez wyraźnie określonego celu, gdyż "mógł się przydać". Chromebook to właściwie urządzenia przeznaczone do pracy on-line, bez internetu niewiele na nim można zrobić. Wprawdzie od początku powstania tych maszyn towarzyszył im sklep Chrome Web Store z którego można było pobrać aplikacje, ale w większości były to "aplikacje" on-line, które potrzebowały internetu a często przekierowały użytkownika do witryny on-line i to była cała aplikacja. Na chromebooku bez internetu można było pooglądać filmy lub zdjęcia, a także poczytać pdfy i dokumenty biurowe. To się zmieniło od niedawna...

Pod koniec 2014 r. Google wypuściło Android Runtime for Chrome OS. To był pierwszy krok do cross-platformowego uruchamiania aplikacji dedykowanych na Androida na systemie operacyjnym Chrome OS lub na przeglądarkach Chrome. Tak, aplikacje na Androida można tym sposobem uruchamiać nie tylko na chromebookach, ale i na komputerach z systemem Windows, Linux czy OS X.

Co jest potrzebne aby uruchomić apkę na Chrome OS?
1) Po pierwsze potrzebny jest wspomniany Android Runtime, ale nie ten Googlowy ale zmodyfikowany przez Vlad'a Filippov'a (vladikoff). Oficjalnego Runtime także można używać, ale potrzebny jest Vine zainstalowany w Chrome OS. Ważne jest przy tym, aby zainstalować Archon Runtime odpowiedni dla swojej maszyny. Czyli wersja 32 lub 64-bitowa, dla procesorów Intel lub ARM. Posiadany przeze mnie chromebook ma procesor ARM, to nieco ogranicza jego zastosowania. Można teoretycznie odpalić Linuxa na Chromebooku (co też zrobiłem), ale brak aplikacji na Linuxa skompilowanych na procesory ARM (nie licząc kilku) sprawił, że pomysł ten jest bez sensu. Skoro wiele smartfonów z Androidem ma procesor o architekturze ARM, to naturalnym jest pomysł, aby na Chromebookach z procesorem ARM uruchamiać apki dedykowane na Androida. Uwaga dla użytkowników wspomnianego modelu Chromebooka XE303C12. Archon Runtime w wersji 1.2 (by vladikoff) nie zadziałał na nim. Vladikoff wypuścił w styczniu tego roku wersję 2.1 Beta Archon Runtime, na której udało mi się uruchomić apki z Androida. Z powyższego linka pobieramy archiwum zip (rozmiar ok. 200 MB) i rozpakowujemy je na chromebooku.

2) Należy uruchomić przeglądarkę Chrome, wejść w menu Więcej narzędzi->Rozszerzenia i zaznaczyć Tryb programisty. Dalej klikamy przycisk 'Wczytaj rozszerzenie bez pakietu' i wskazujemy lokalizację gdzie rozpakowaliśmy Archona Runtime.

3) W tym momencie na niektórych urządzeniach można już uruchomić apkę z linii poleceń. Jednak w Chromebookach często nie ma możliwości doinstalowania dodatkowych pakietów z internetu oraz brak jest roota. Dlatego użytkownicy chromebooków będą potrzebowali jeszcze jednej rzeczy z Chrome Web Store, a mianowicie Twerka. Twerk przygotowuje pakiety uruchomieniowe dla Archon Runtime. Twerk buduje jednorazowo aplikację z pliku apk, która potem jest już widoczna w menu Chrome OS i możemy ją uruchomić jednym kliknięciem myszy.

4) Potrzebujemy plik apk. W tym celu znajdujemy sobie aplikację ze sklepu Google Play, którą chcemy uruchamiać na chromebooku. Kopiujemy jej adres url (np. dla skype jest to: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skype.raider). Teraz pobieramy plik apk korzystając ze strony APK Downloader http://apps.evozi.com/ (jest ich więcej).W pole URL wklejamy link ze sklepu Play jak powyżej. Następnie klikamy w przycisk 'Generate Download Link'. Za kilka sekund pojawia się poniżej przycisk do pobrania pliku apk. Pobierając ze sklepu Google Play aplikację, w rzeczywistości pobieramy na nasze urządzenie z Androidem jeden plik apk (package), zawierający wszystko co potrzebne aby uruchomić aplikację. Zgodnie z tym co mówi Vladikoff, nie wszystkie aplikacje będzie można uruchomić w ten sposób, ale jest sprawdzona lista kilku aplikacji, które bez problemu uruchamiają się na chromebooku. Z moich testów wynika że bez problemu uruchamiają się: Skype, Viber, Evernote, Mb Calendar, Chess, OpenFM, Pandora, Business English. Metodą prób i błędów można samemu wypróbować inne. Dobrą wiadomością jest ta, że Google na wespół z deweloperami pracuje nad kolejnymi aplikacjami które będzie można uruchomić za pomocą Chrome OS Android Runtime.

5) Uruchamiamy Twerka. Przeciągamy plik apk na ekran Twerka. W tym miejscu musimy dopisać nazwę pod jaką będzie widoczna aplikacja w Chromebooku. Na przełączalnych przyciskach warto też ustawić pole Device na Tablet (domyślnie jest Phone), wiąże się to z rozdzielczościami ekranu urządzenia, na chromebooku lepiej jest ustawić Tablet. Orientację ekranu można zaznaczyć na Landscape, gdyż taka jest domyślnie orientacja ekranu urządzeń typu laptop. Warto również zaznaczyć Offline Enabled, aby aplikacja uruchamiała się bez dostępu do internetu. Na koniec klikamy na różową ikonkę Androida. Pojawia się okno z folderem do załadowania. Po zainstalowaniu Archon Runtime powinien się nam utworzyć folder o nazwie 'chromeos-apk-master' w Pobranych plikach na chrome OS.Należy wejść w ten folder oraz kliknąć na dole w przycisk Otwórz. Jeśli wszystko wykonamy dobrze, to Twerk wyświetli komunikat np. Viber has been built. To znaczy, że pomyślnie udało się "zbudować" aplikację.

6) Ostatnim krokiem jest wejście w ustawienia przeglądarki Chrome, w Więcej narzędzi->Rozszerzenia. Wybieramy 'Wczytaj rozszerzenie bez pakietu' i wskazujemy folder wewnątrz chromeos-apk-master który ma nazwę pakietu zbieżną z nazwą aplikacji którą pobraliśmy ze sklepu Play, np.com.skype.raider_twerk lub uk.co.aifactory.chessfree_twerk. Wchodzimy do żądanego folderu i klikamy Otwórz. W tym momencie na liście rozszerzeń Google Chrome powinniśmy widzieć, że pojawiło się rozszerzenie do przeglądarki Chrome które możemy uruchomić jednym kliknięciem. Rozszerzenie to jest również dostępne już w menu Chrome OS, a jak klikniemy prawym dowolną aplikację w menu Chrome OS, to jest możliwość przypięcia jej do półki. Wtedy po uruchomieniu systemu aplikację będziemy uruchamiać dosłownie jednym kliknięciem.

Ograniczenia
Nie wszystkie aplikacje da się uruchomić tą metodą. Poza tym można jednocześnie uruchomić tylko jedną zbudowaną apkę.


Podsumowanie
Z Android Runtime i Twerk'iem używanie chromebooka ma sens. Można uruchamiać sporo offline'owych aplikacji, tak jak na telefonie. Oczywiście notebook to nie smartfon z sensorami i ekranem dotykowym, ale myślę że to dobry krok w kierunku rozpowszechnienia Androida oraz aplikacji na niego pisanych.

Zapraszam do dzielenia się komentarzami czy działa Wam opisany tu sposób, czy macie z czymś problemy. Jeśli wystąpi jakiś problem lub opisałem coś niejasno, jest możliwość nagrania filmu aby obrazowo pokazać cały proces. Wypisujcie również listę aplikacji które udało się Wam w ten sposób uruchomić.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz