czwartek, 15 czerwca 2017

Jak sprawdzić jakość połączenia internetowego

W tym wpisie chciałbym Wam przedstawić metody oceny jakości łącza internetowego. I nie mam tu na myśli prostych testów speedtest. Zapraszam do lektury.
Co maja na celu testy oceny jakości łącza internetowego?
Testy te mają na celu określenie do czego można wykorzystać dane połączenie internetowe, analizując jego parametry. Odpowiedzą one bezpośrednio na pytanie czy twoje połączenie internetowe nadaje się do rozmów skype, do wideorozmów, do oglądania telewizji internetowej w rozdzielczości hd, do grania online. Test mierzy o wiele więcej parametrów niż proste speedtesty, które dostarczają jedynie informacji o paśmie pobierania i wysyłania plików. Test tu zaprezentowany pozwala po inżyniersku ocenić parametry łącza internetowego. Ale nie przerażajcie się. Dzięki prostej interpretacji wyników, nawet amator oceni przydatność swojego łącza internetowego.

Uwaga: przed rozpoczęciem pomiarów zaleca się wyłączenie wszystkich innych programów korzystających z internetu i zamknięcie innych stron internetowych.
Test ten działa w technologii html5, w związku z tym można go uruchomić na każdym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową. Na w/w stronie naciskamy na niebieski przycisk Test Now. Po kolei przeprowadzane są testy pingu, jittera, downloadu, uploadu, straty pakietów.

Po zakończeniu testy zobaczymy podsumowanie naszego łącza w prostej formie wraz z diagnozą, które usługi w naszej sieci będą działały dobrze, a które źle i nie są rekomendowane. Dla przykładu, na moim internecie dobrze powinny działać rozmowy skype, także video, telewizja i telefonia internetowa. Natomiast gry internetowe multiplayer będą źle działać, prawdopodobnie ze względu na lagi w sieci. 
Jeśli mamy wiedzę techniczną i chcemy przeanalizować wyniki nieco dokładniej, naciskamy na View details. I tak, możemy analizować parametry:
round trip time-czyli czas jaki potrzeba na wyjście pakietów z nadajnika do odbiornika i upewnienie się przez odbiornik, że dotarły one do celu.
jitter-jest wariacją odchyleń czasu dotarcia pakietów z miejsca A do miejsca B. Zakładamy sytuację że wysyłamy pakiety z A do B jeden po drugim i powinny one dotrzeć do B z takim samym opóźnieniem, jednak opóźnienie to jest w praktyce zmienne. Wartość tego opóźnienia wpływa na składanie pakietów w urządzeniu odbiorczym. Duży jitter uniemożliwia komunikację głosową i video w czasie rzeczywistym, głos wtedy może być zniekształcony i zrywany. W praktyce jitter powyżej 100 ms uniemożliwia komunikację Voip, Audio i Video w czasie rzeczywistym.
Download-prędkość pobierania uwzględniająca opóźnienie buforów oraz regularność prędkości pobierania. Im wyższy download i im wyższa consistency tym lepiej, szczególnie dla tych użytkowników którzy pobierają duże ilości danych.
Upload-prędkość wysyłania danych uwzględniająca opóźnienie buforów oraz regularność prędkości pobierania. Czym regularność (consistency) bliższa 100% tym lepiej. Bufferbloat (opóźnienie bufora od urządzenia do routera) powinno być jak najmniejsze i oznacza ono opóźnienie od wysłania pakietu przez nadawcę do czasu, kiedy router użytkownika zbuforuje pakiet i zacznie go wysyłać w świat.
Packet loss-ile pakietów wysłanych ze stacji nadawczej zostało zagubionych. W idealnym wypadku powinno być to 0%, gdyż każdy zagubiony pakiet stacja nadawcza musi transmitować ponownie (w przypadku protokołu tcp/ip) oraz w stacji odbiorczej zwiększa się czas kiedy będzie można złożyć źródłową ramkę z pakietów.
MOS-to parametr biorący pod uwagę wszystkie w/w parametry i po amatorsku porównujący jakość łącza. 0-łącze słabe, do niczego się nie nadaje, 5-łącze super wydajne, do prowadzenia transmisji i gier online. U mnie w teście wyszło 4, więc nieźle, ale nie satysfakcjonująco.

To test diagnostyki sieci internetowej opracowany przez Google i stworzony w html 5. Klikamy na start test. Po kolei mierzonych jest kilka parametrów: round trip time, jitter, download speed, upload speed, packet loss. Po wykonaniu testów możemy kliknąć na przycisk Details, aby poznać szczegóły. Test ten jest trochę prostszy niż pierwszy, ale dostarcza słownie kilku informacji. Po zakończeniu testu jest informacja dla laika czy kabel z internetem jest uszkodzony lub czy wykryto przeciążenie sieci. W przypadku gdy stwierdzicie u siebie w/w objawy, konieczne jest zawiadomienie admina.
Porównanie
Długo szukałem odpowiednich narzędzi diagnostycznych internetu i wybrałem te dwa dlatego, że dają potrzebne informacje. Test nr 1 jest bardziej atrakcyjny graficznie i prezentuje na końcu parametr MOS, którym laik w skali od 0 do 5 potrafi określić jakość swojego internetu. Ale obydwa testy prezentują wyniki w szczegółowej formie, która pozwala odpowiednio przeanalizować dane.
PS. zagadka na końcu, dlaczego w mojej sieci nie mogę grać w gry multiplayer online? Który parametr jest za to odpowiedzialny?

Zachęcamy do korzystania z tych testów, a nie speedtestów. W przypadku problemów z łączem internetowym, Waszemu adminowi na pewno bardziej pomogą informacje z w/w narzędzi diagnostycznych, gdyż speedtest dostarcza jedynie prostych informacji.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz