piątek, 9 marca 2012

Wyciek danych osobowych z biura prasowego Legii Warszawa

Dwa tygodnie temu ktoś włamał się do internetowej bazy dziennikarzy Legii Warszawa.

Klub Legia Warszawa dwa tygodnie temu odkrył, że ktoś uzyskał dostęp do danych osobowych dziennikarzy w portalu Elektronicznego Biura Prasowego. W ręce włamywacza dostały się imiona i nazwiska dziennikarzy, numery pesel, adresy zameldowania, telefony i fotografie dziennikarzy.

Klub już dawno wiedział, że ktoś nieuprawniony uzyskał dostęp do bazy danych osobowych, jednak poinformował o tym wydarzeniu dopiero 6 marca.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, podmiot który się skompromitował (administrator bazy danych osobowych) nie musi informować osób których dane były przechowywane w bazie, że ktoś ma nieuprawniony dostęp do ich danych. Wspomniana ustawa przewiduje natomiast kary dla winnych naruszen i zaniedbań. Zgodnie z art. 51 ustawy o ochronie danych osobowych grozi za to kara grzywny lub do 2 lat wiezienia. Natomiast dla włamywacza przewidziana jest kara grzywny lub do 2 lat wiezienia, zgodnie z art. 267 kk. Ściganie przestępstwa odbywa się na wniosek poszkodowanego.

W środę 7 marca zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła Legia Warszawa do prokuratury. Poszkodowani dziennikarze mogą natomiast wystąpić z pozwem do sądu powszechnego o naruszenie dóbr osobistych. Szacuje się, że poszkodowanych może być 1000 dziennikarzy. 

Wykonawcą Elektronicznego Biura Prasowego dla Legii jest firma HIVE Sports & Media. Jak mówią przedstawiciele tej firmy, błąd ten został wyeliminowany przez nich w dniach 24-25 lutego 2012 r. Obecnie trwa sprawdzanie innych systemów wykonanych przez tą firmę, w celu zapobieżenia podobnym atakom w przyszłości.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz