niedziela, 12 stycznia 2020

900 słów wystarczających do zrozumienia języka niemieckiego


W tym artykule zobaczycie, jak do tematu nauki języków podchodzi inżynier. Będzie ciekawie. Zapraszam.
Na naukę języka trzeba mieć przede wszystkim sposób, aby nie uczyć się bez celu zasad gramatycznych, odmian, słówek które i tak się zapomni. Należy też mieć cel, o tym pisałem w poprzedniej części. Sam uczę się od ponad roku języka niemieckiego i zagłębiłem się w temat od strony efektywnej nauki, statystyki i właściwości ludzkiego mózgu.

Oczywiście aby opanować dany język same słówka nie wystarczą. Są one tylko częścią nauki-dlatego należy wybierać takie szkoły lub kursy, które uczą wszystkiego równomiernie, czyli czytania, pisania, gramatyki, słówek, mówienia. Do tego należy dołożyć regularną naukę wraz z powtórkami i efekt gotowy. Takie proste? Niestety nie, gdyż większość młodych ludzi w Polsce po szkole zna dobrze tylko jeden język.
Postanowiłem sprawdzić, jakie słowa należy znać, aby dobrze posługiwać się językiem. To dobre podejście, bo założyłem że niektóre paczki 100 słów są częściej używane w danym języku i dlatego warto nauczyć się ich na samym początku (zyskamy na czasie!), a inne używane są tylko w wąskich okolicznościach lub też w branżach specjalistycznych i te warto uczyć się na końcu lub w zależności od potrzeby. Celem tych porad jest nauczenie się języka jak najszybciej.
Wymyśliłem, że pobiorę powieść pisaną współczesnym językiem, nie za krótką, i wyselekcjonuję najczęściej używane wyrazy. Na warsztat wziąłem powieść Artura Conana Doyle'a "Als Sherlock Holmes aus Lhassa kam" wydaną w 1906 roku.
Co zawiera książka?
Zawartość tej książki znajduje się na 89 stronach. Książka posiada akapity składające się z wielu wersów tekstu z małymi odstępami. Strony książki przeplatane są dialogami, czyli mamy do czynienia z językiem mówionym. Książka zawiera tylko jedną ilustrację na stronie tytułowej.
W samej powieści znajdziemy 47254 słów, z czego unikalnych słów jest tylko 13310. Tu już widzimy naszą górną granicę i możemy przypuszczać, że rodowity Niemiec zna właśnie tyle słów. My chcemy się ich nauczyć zdecydowanie mniej. 
Analiza słów w powieści
Zdziwi was pewnie, że jest taka lista 100 słów, które odpowiadają za zrozumienie tekstu lub mowy niemieckiej w 42% ? To są słowa takie jak ich, und, das, ein i stanowią absolutną podstawę. Słowo o tym jak rozumiem zrozumienie mowy i jak je obliczam. Jeśli w całej powieści słowo mit wystąpiło 332 razy, a wszystkich słów w książce jest 47254, to słówko to odpowiada za zrozumienie 332/47254=0.7 % tekstu. A co powiecie na to gdyby znaleźć 100 słów tak ważnych jak słowo mit, wtedy rozumielibyście 100*0.7 = 70 % tekstu. Tylko 100 słów, rozumiecie? Wiadomo, aby przeczytać i zrozumieć całą książkę, należy posiadać zrozumienie tekstu na poziomie 100 %. Ale właśnie chodzi o wyselekcjonowanie słów które odpowiadają za duży stopień zrozumienia tekstu, aby potem móc przy ograniczonym słownictwie poznać kontekst wypowiedzi.
Na dowód tego faktu wziąłem słowa z powieści o Sherlocku Holmsie, które występują w powieści tylko 1 raz. Czy wiecie że w powieści która zawiera 13310 unikalnych słów, aż 10093 słowa są użyte tylko raz w całej 89-stronnicowej książce? Czy warto się więc ich uczyć, skoro można w ten sposób ograniczyć zasób słownictwa do nauki o 75%? To kolejny ciekawy wniosek z analizy. Oznacza to, że powinniśmy się uczyć słów które występują nierzadko, np. przynajmniej raz w powieści, a w tym wypadku oznacza to, że maksymalnie możemy się nauczyć 13310 - 10093 = 3217 słówek które odpowiadają za 78 % zrozumienie tekstu. Brzmi nieźle?
Coś dla oka
Jak wynika z wykresu, wraz ze wzrostem liczby poznanych słów w języku obcym, polepsza się zrozumienie języka. To chyba oczywiste. Ale zauważcie, że niebieska krzywa nie jest liniowa, tylko w pewnych momentach pnie się ostro do góry (tak do 1000 słów), a potem leniwie przyspiesza (od 1200 do 13000 słów). Jeśli poprowadzimy styczne do wykresu (cieńkie niebieskie linie) i od punktu przecięcia spróbujemy poprowadzić linię (czerwoną) która wykres przetnie na pół, to otrzymamy punkt (pomarańczowy) o współrzędnych (900, 65). Oznacza to, że poznając 900 tytułowych słów, osiągniemy zrozumienie języka na poziomie 65%. Niemało prawda? Tym bardziej że część z tych 900 słów już pewnie znacie. Drugi wykres słupkowy lepiej obrazuje przyspieszenie w opanowaniu języka w zależności od tego, ile setek słów poznacie. Widzicie pierwszy słupek ze 100 słowami które odpowiadają za zrozumienie języka w 42%? Czy nie o tym wspominałem na samym początku? Spójrzcie na kolejne 100 słów-jaki spadek! Poznając 100 kolejnych słówek zrozumiecie tylko 7.5 % treści (a nie np. 42%). Potem jest jeszcze niżej. Trzecia setka słów odpowiada za 4.2 % zrozumienia, czwarta 2.9 % itd. Widać że z kolejnym słupkiem wykres spada. A to oznacza, że można odciąć liczbę słów przeznaczonych do nauki do jakiejś bezpiecznej granicy, aby utracić tylko mały procent zrozumienia mowy lub tekstu.
Z analizy statystycznej wychodzi więc, że należy się nauczyć minimum 100 słów, maksymalnie 3217, ale optymalnie 900.
Podsumowanie
Dla wytrwałych czytelników jest bonus-udostępniam za darmo listę 900 najczęściej występujących słów w języku niemieckim posortowaną wg częstości występowania. Dla adeptów nauki języka podsyłam link do biblioteczki w ebookami w języku niemieckim. Niewykluczone że w razie zainteresowania rozszerzę listę najczęściej występujących słów o inne języki. Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o takiej formie nauki, możecie też przetłumaczyć słówka. W przyszłości planuję wydanie aplikacji z tymi słówkami.

0 komentarzy:

Publikowanie komentarza