niedziela, 21 lutego 2021

Praca zdalna z łóżka nie popłaca

 Już kilka lat temu nasilały się zjawiska takie jak przeglądanie internetu na kanapie w pozycji leżącej czy oglądanie tak telewizji godzinami. Pandemia wręcz zmasowała te zachowania i  w artykule zastanowimy się, jakie mają one skutki dla zdrowia.

Badania z listopada 2020 r. na testowej grupie 1000 Amerykanów pokazują, że 72% z nich pracowała zdalnie większą część dnia z łóżka w 2020 r. Czyli spędzali oni 24-40 godzin pracy w łóżku w tygodniu, zamiast w pozycji siedzącej. W oczy rzuca się jeszcze jeden ważny trend: młodzi pracownicy w wieku 18-34 lat pracowali z łóżka 2 razy częściej niż ich starsi koledzy. W slangu pracowników i specjalistów BHP nazywa się to WFB (work from bed-praca z łóżka), zamiast Work from home.

Socjolodzy zaczęli zastanawiać się nad przyczyną tego zjawiska. Okazało się, że na przeszkodzie pracy przy biurku wcale nie stoi brak biurka czy krzesła biurowego. To często pozorna zaleta kusi tak młodych pracowników. A tymi zaletami są łatwość i szybkość rozpoczęcia pracy bez zbędnych ceregieli, takich jak np. mycie się i ubieranie w ciuchy biznesowe. Pracę można rozpocząć tuż po przebudzeniu. Wielu z takich pracowników przeniosło swoje biuro do łóżka, gdyż tam piją kawę, odbierają telefony i nierzadko jedzą śniadanie. Myślicie że zmyślam? Zerknijcie na Instagram na tag #WorkFromBed .

Working from bed. Foto:1807_design

Fizjoterapeuci nie pozostawiają złudzeń: przeniesienie biura do swojego łóżka niesie za sobą poważne skutki dla organizmu, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Co ciekawe, negatywne skutki nie muszą się objawić zaraz. Mogą się one ujawnić za kilka lat. Chodzi o ergonomię pracy. A mówi ona, żeby w ciągu pracy zmieniać swoją pozycję i ułożyć swoje ciało tak, aby było podparte w odpowiedni sposób i żeby naciski na kręgosłup nie były największe. Jeśli siedzisz na miękkiej powierzchni lub leżysz, twój kart, plecy, biodra są nadwyrężone. Ta pozycja ciała nie jest optymalna mówi Susan Hallbeck, dyrektor kliniki Mayo. Te zagrożenia są największe dla młodych ludzi mówi Susan, gdyż mogą się one ujawnić po czasie jeden za drugim, że ból będzie nie do zniesienia. Wtedy może być za późno aby odwrócić negatywne skutki pracy z łóżka. Mogą się one objawiać na początku bólami głowy i sztywnością odcinka szyjnego kręgosłupa, a także zapaleniem stawów.

Jaka jest prosta rada na ten zły nawyk? Jeśli już musisz pracować z łóżka, usiadź na nim aby górna połowa twojego ciała wyglądała tak, jakbyś siedział na krześle. Najlepiej aby plecy były podparte. Cała postawa powinna być neutralna. Jedną poduszkę możesz zwinąć i włożyć pomiędzy odcinek lędźwiowy kręgosłupa a oparcie. Drugą poduszkę możesz dać na kolana tak, aby ekran był na wyższej wysokości, najlepiej na poziomie oczu. Unikaj leżenia na żołądku kiedy piszesz na klawiaturze-powoduje to napięcie szyji i nadwyręża łokcie.

Jak urządzić sobie miejsce w domu do pracy zdalnej? Bądź kreatywny. Jeśli nie masz biurka i fotelu biurowego, możesz wsadzić deskę do prasowania do łóżka. Eksperci przewidują, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej, dlatego warto zainwestować w meble biurowe tych których na to stać. Niektóre bogate firmy fundują pracownikom bony o wartości $600-1000 aby ci urządzili sobie mieszkania do pracy z domu.

Rok pracy z łóżka to jeszcze nie tak dużo i wszystko można wyprostować. Ale trzeba mieć świadomość że praca w złej ergonomii może skutkować nie tylko uszkodzeniami ciała j/w. Może się to objawiać również kłopotem z zasypianiem i niską produktywnością, co w połączeniu z niską motywacją podczas pandemii może dać opłakane skutki. Neurolodzy i specjaliści od snu doradzają że łóżko powinno być wykorzystywane jedynie do 3s: spania, sexu i podczas choroby (sick). Do niczego więcej. W ten sposób oszukujemy swój mózg mówiąc mu, że w łóżku możemy np. grać a jak się kładziemy wieczorem to nie umiemy zasnąć gdyż organizm myśli że chcemy wtedy np. pooglądać tv przez kilka godzin na leżąco. A jak się nie wyśpimy, to na drugi dzień jesteśmy mniej produktywni, skoncentrowani, kreatywni.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie wszystko jeszcze stracone. Zmieńcie swoje nawyki.

1 komentarzy:

stempel z logo pisze...

Biuro z pieczątką, stołkiem oraz biurkiem w domu często sprawia, że uzależniamy się od technologii - powinniśmy dużo chodzić i spacerować!

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi myślami.Spam nie będzie tolerowany.