wtorek, 27 grudnia 2011

Top 10 najgłupszych przypadków utraty danych w 2011 r.

Jak co roku firma specjalizująca się w odzyskiwaniu danych Kroll Ontrack publikuje raport 10 najgłupszych przypadków utraty danych.Zobaczcie z czym musieli sobie poradzić inżynierowie Kroll Ontrack w minionym roku.

piątek, 16 grudnia 2011

Różnica między Wordpress.org a Wordpress.com

W tej publikacji wyjaśnię podstawowe różnice między platformami blogowymi Wordpress.org a Wordpress.com i przeanalizuję, do czego każda z nich świetnie się nadaje.

Podsumowanie Semcampu 15 grudnia 2011

Wczoraj w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się cykliczna impreza specjalistów z branży SEO/SEM - IX Semcamp.Miałem przyjemność w niej uczestniczyć.

sobota, 3 grudnia 2011

Jak wstawić reklamy Adsense do PHP Smarty

PHP Smarty to system prekompilowanych szablonów stron napisany w php.W tej notce pokażemy jak wstawić reklamy Adsense do PHP Smarty.

piątek, 2 grudnia 2011

Google Translate API zamknięte

Od 1 grudnia 2011 r. Google Translate API nie jest już dostępne szerokiemu ogółowi webmasterów.

czwartek, 24 listopada 2011

Jak pozycjonować stronę na Mapach Google (Miejsca Google)

Może nie wszyscy wiedzą, ale istnieje szereg technik pozwalających pozycjonować swoje wizytówki w Miejscach Google, tak samo, jak pozycjonuje się strony w wynikach organicznych wyszukiwarki.

niedziela, 20 listopada 2011

Czy rozmowę potajemnie nagraną telefonem komórkowym można wykorzystać w sprawie?

W tym artykule zajmiemy się możliwością prawną wykorzystania nagrania wykonanego telefonem komórkowym lub dyktafonem bez wiedzy naszego rozmówcy w procesie cywilnym.

środa, 16 listopada 2011

Hakerski program MSWiA

Miesiąc temu MSWiA wraz z ABW złożyły w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zamówienie na program komputerowy do zdalnego włamywania się do komputerów Polaków.Opiszemy także niekompetencję dziennikarzy "Wyborczej".

sobota, 12 listopada 2011

Włamanie na serwis Hotscripts.pl

Z niepokojem zauważyliśmy dzisiaj dziwny komunikat na hotscripts.pl wskazujący, że witryna została zhackowana.Hotscripts.pl to duży polski serwis zbierający sporo rodzajów darmowych skryptów (asp, php, javascript i inne) i narzędzi, za pomocą których można zbudować gotowe serwisy internetowe.

piątek, 11 listopada 2011

Prosty system stronnicowania w PHP

Przedstawiam bardzo prosty system stronnicowania w PHP, mojego autorstwa.System zapewnia podstawowe funkcjonalności, przy minimum kodu.Jest otwarty do dalszych przeróbek.

środa, 9 listopada 2011

Paradoksy Google Suggest ;)

Zobaczcie co mi dziś podpowiedział mechanizm sugestii w wyszukiwarce Google ;)

piątek, 4 listopada 2011

Lampa plazmowa Tesla Coil 20 kV

Witam.Dzisiaj zaprezentuję Wam wykonane przeze mnie urządzenie, zwane lampą plazmową Tesli.W środki filmik z działania.

czwartek, 3 listopada 2011

Najdroższe kliknięcie na Youtube

Czasami zdarzają się takie perełki jak ta, którą dzisiaj ustrzeliłem.Jest to marzenie każdego wydawcy Adsense.Oczywiście w polskich warunkach taka stawka nie zdarza się często, jednak widziałem już kilka takich klików.

niedziela, 30 października 2011

Jak w nowym interfejsie Adsense sprawdzić zarobki od ostatniej płatności

W połowie listopada b.r. czeka nas przełączenie na nowy interfejs Adsense.W związku z tym warto poznać jego możliwości.

piątek, 28 października 2011

Metody uwierzytelnienia stosowane powszechnie

Tym postem początkujemy serię artykułów o biometrii.W tym konkretnie istniejące i stosowane metody uwierzytelniania w Sieci i nie tylko ;) Zapraszamy.

Kto od kogo pomysły zżyna, czyli walka banków w Sieci ;)

Temat nieco intrygujący a dotyczyć będzie podpatrywania i kopiowania metod marketingowych przez polskie (no może działające w Polsce :-) banki w internecie.

wtorek, 25 października 2011

Różnice między audytem a kontrolą

W słowniku informatycznym funkcjonuje takie stwierdzenie jak audyt systemów informatycznych.Dość często ten termin jest źle kojarzony z kontrolą (zamiennie), gdyż audyt i kontrola to dwie różne rzeczy.

środa, 19 października 2011

Przejmowanie uprawnień dostępu do plików w systemach Windows

W artykule tym Paula Januszkiewicz zademonstruje, jak uzyskać dostęp do pliku nie będąc jego właścicielem.Mając taki dostęp, można odczytać plik lub folder, a także je zmodyfikować.I wszystko odbywa się omijając Kontrolną Listę Dostępu do pliku.

poniedziałek, 17 października 2011

Zarabianie z Youtube - pierwsze kroki

Od dobrych kilku miesięcy właściciele kont Youtube z Polski mają możliwość zarabiać w programie partnerskim.Jako, że na Forum Pomocy pojawia się coraz więcej pytań z tym związanych, postanowiłem o tym napisać.

niedziela, 9 października 2011

Google błędnie wykrywa typ silnika strony

Po zalogowaniu się do narzędzi Google dla webmasterów ujrzałem dziwną wiadomość od teamu Google, że mój silnik strony jest nieaktualny.Niestety to pomyłka ;)

poniedziałek, 3 października 2011

Reklamy Adsense płatne za wyświetlenie

Adsense w głównej mierze jest programem Pay Per Click.Oznacza to, że wynagrodzenie jest przyznawane za kliknięcia w reklamę.Ale reklamodawcy mogą też kierować reklamę na miejsca docelowe i przyjąć model płatności za wyświetlenia.

niedziela, 2 października 2011

Gdzie się zgubiła kopia strony w Google

Jako że na forum od kilku tygodni użytkownicy o to pytają, postanowiłem to wyjaśnić.Chodzi oczywiście o kopię strony w wynikach wyszukiwania Google.

Uwaga na naciągaczy z Megaload.pl

Od dobrych kilku tygodni na wszelkich forach promowane są serwery Megaload.pl z nielegalnymi filmami.Kuszą darmowym downloadem, a w rzeczywistości jest to okryty złą sławą pobieraczek.

czwartek, 29 września 2011

Świstak.pl płatny

Jako że sam mam konto na Świstaku, 1 września 2011 r. ujrzałem informację, że Świstak będzie pobierał prowizje od swojej sprzedaży.

wtorek, 27 września 2011

Koniec starego interfejsu Adsense

Zespół Google Adsense poinformował, że w przeciągu kilku tygodni stara wersja interfejsu konta zostanie bezpowrotnie zamknięta, a jej miejsce zajmie nowa, ulepszona wersja interfejsu.

wtorek, 6 września 2011

Orange Polska szuka klientów na Allegro ;)

Czy wiecie że ten operator handluje na Allegro? Jeśli nie, to się zdziwicie ;)

poniedziałek, 5 września 2011

Czy warto promować się w Ceneo?

Wpis w którym objaśniam skuteczność reklamy w Ceneo.pl.Który ze sprzedawców osiągnie większe zyski promując się w Ceneo? Czy ten który sprzedaje drożej, czy ten który sprzedaje taniej?

niedziela, 4 września 2011

Dwuetapowa procedura rejestracji w Google Adsense

Od września b.r. wszyscy którzy będą się rejestrować w programie Adsense będą musieli przejść dwuetapową weryfikację konta.

piątek, 2 września 2011

Jak w Comarch Optima założyć nowy magazyn

W tej poradzie pokażę, jak w programie Comarch Optima dodać nowy magazyn lub usunąć istniejący.

środa, 31 sierpnia 2011

Jakie reklamy zablokować w Adsense, żeby ze strony nie robić śmietnika

Każdy wydawca reklam preferuje pewne kategorie reklam bądź firmy, a inne darzy antypatią.W Adsense mamy taką możliwość, aby blokować poszczególne strony reklamodawców, a więc reklama tego reklamodawcy nie będzie się wyświetlać na naszych stronach.

wtorek, 30 sierpnia 2011

Tożsamość hakera według Polaków

Pragnę przedstawić wyniki ciekawej ankiety w której próba 523 polskich internautów odpowiadała na pytania jak wyobrażają sobie typowego hakera.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Wyzwania współczesnej bankowości elektronicznej

Ten króciutki raport poświęciłem zagadnieniu zabezpieczeń bankowości elektronicznej a także ludziom korzystającej z bankowości internetowej.Zapraszam.

niedziela, 21 sierpnia 2011

Jak pogoda wpływa na zarobki w Google Adsense

Temat w istocie ciekawy.Analizujemy ilu ludzi siedzi przed komputerem przy ładnej pogodzie i klika w reklamy ;) Zapraszamy.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Psy i koty na Google.com ;)

Pod tym nieco intrygującym tytułem kryje się lekcja używania operatorów, które obsługuje wyszukiwarka Google.

czwartek, 11 sierpnia 2011

Co jest potrzebne, aby ktoś zapłacił Twoją kartą płatniczą?

Tytuł artykułu ciekawy, piszemy o mechanizmie płatności bezgotówkowych.Aby ktoś mógł zapłacić Twoją kartą debetową lub kredytową, wcale nie musi jej fizycznie posiadać.Ale od początku.

środa, 10 sierpnia 2011

Rozszerzone linki witryny w wynikach wyszukiwania Google

Jeśli jeszcze tego nie zauważyliście to już są w Polsce! 12 rozszerzonych linków witryny w wynikach Google.

sobota, 6 sierpnia 2011

Ile kosztuje telefon do konsula lub ambasady?

Tytuł postu może nieco na wyrost, ale chodzi o wykonanie telefonu do Centrum Informacji Wizowej w sprawie umówienia się na spotkanie z Konsulem.

środa, 3 sierpnia 2011

Nigdy nie podawajcie numerów swoich kart kredytowych!

Ten post niech będzie przestrogą dla innych przed udostępnianiem danych swojej karty kredytowej.

wtorek, 2 sierpnia 2011

Eniro wprowadza klientów w błąd?

Od dobrych dwóch lat słyszę o praktykach firmy Eniro, właściciela Panoramy Firm.Firma ta przekonuje nieświadomych niczego klientów, że ma podpisaną umowę z Google na pozycjonowanie.To kit!

sobota, 30 lipca 2011

Czy warto wybrać hosting yoyo.pl?

Pozycjonerzy którzy tworzą stronki pod zaplecza często używają darmowych hostingów i blogów.W artykule odpowiedź na pytanie kiedy takie rozwiązanie się opłaca, a kiedy nie.Zapraszam.

sobota, 23 lipca 2011

Czy nieopłaconą domenę trzeba pozycjonować od nowa?

Opiszę swoje doświadczenia z ponownym pozycjonowaniem domeny, której nie zdążyliśmy opłacić i rejestrator ją zablokował na pewien okres.Czy wtedy musimy pozycjonować "od zera"? Czy istniejące linki do witryny jeszcze cokolwiek znaczą? Czy nie warto warto czekać aż domena się zwolni do wolnej puli i wtedy możemy ją ponownie zarejestrować "pierwszy raz" za 10 zł? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

piątek, 22 lipca 2011

Jak długo są blokowane domeny EU

Nie opłaciliście domeny eu i chcecie ją ponownie zarejestrować za 10 zł? Nic z tego.Przynajmniej nie po 40 dniach, ale po 75.Zobacz jakie praktyki stosują polscy rejestratorzy domen.

czwartek, 21 lipca 2011

Potężna awaria poczty o2 - 21 lipca 2011

Cały dzisiejszy dzień użytkownicy usług Grupy o2 mają problem z dostępem do nich.

Nie działa Poczta o2 (www.poczta.o2.pl), strona Tlena (www.tlen.pl), forum O2 (www.forum.o2.pl), Samosia (www.samosia.pl), Hotmoney (www.hotmoney.pl), Pudelek (www.pudelek.pl), Dobry Tata (www.dobrytata.pl), Dobra Mama (www.dobramama.pl), Kowbojki (www.kowbojki.pl), serwis społczenościowy Mixer (www.mixer.pl).
Czekamy na wyjaśnienia Rzecznika Grupy o2.

sobota, 9 lipca 2011

Jak w Joomla 1.6.4 zmienić język na polski

Opisana porada ma na celu zmianę języka zaplecza strony oraz witryny.Wszystko czego potrzeba to pobrać łatkę językową z językiem polskim.

niedziela, 3 lipca 2011

Adsense - Google AdChoices w Polsce

Chciałbym krótko podsumować na czym polegała zmiana z etykietami Adsense, która została wprowadzona w polskim programie Adsense około miesiąc temu.

Dwie takie same reklamy Adsense na jednej stronie

Dziś na jednej ze swoich stron na której były umieszczone 3 reklamy Adsense dla treści zauważyłem ciekawą rzecz.Otóż 2 z 3 reklam dotyczyły tej samej firmy.

środa, 22 czerwca 2011

Wyciek CV ze strony terazpraca.pl

Lato zapowiada się chyba wyjątkowo intensywnie dla "administratorów" pseudoszkółek, firm i organizacji, które chcą zabłysnąć w internecie.Dziś na warsztat bierzemy kolejną stroną na której nie były przestrzegane procedury ochrony danych osobowych.Chodzi o www.terazpraca.pl.

niedziela, 12 czerwca 2011

Najczęstsze błędy popełniane podczas wysyłania CV

Sam napisałem kilkadziesiąt listów motywacyjnych i CV, wysłałem ich kilkanaście.Postanowiłem zgrupować najczęstsze błedy jakie popełniają kandydaci starający się o pracę w firmie.

Wyciek danych ze szkoły English Unlimited z Gdańska

Jakiś czas temu dostałem sygnał o tym, iż szkoła English Unlimited niewłaściwie przetwarza dane osobowe kandydatów starających się o pracę w tej firmie i każda osoba postronna może poznać dane kandydatów  takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, wiek, doświadczenie zawodowe oraz telefon i email.Postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście szkoła English Unlimited właściwie zabezpiecza dane swoich potencjalnych pracowników.

sobota, 28 maja 2011

Jak w PHP sprawdzić znak zodiaku

Jest co najmniej kilka sposobów aby w PHP sprawdzić znak zodiaku znając datę urodzenia lub miesiąc i dzień urodzenia osoby.Popularne są sposoby wykorzystujące funkcję mktime(0,0,0, $miesiac, $dzien, $rok), jednak pojawia sie tam problem na pograniczu poszczególnych znaków zodiaku.

Prezentuję sposób który pozwoli na dokładne określenie znaku zodiaku.
W poniższym kodzie $data_ur[1] oznacza miesiąc urodzenia, a $data_ur[0] dzień urodzenia.

poniedziałek, 23 maja 2011

Błąd w Joomla JFolder::create: Could not create directory

Czasami podczas instalowania nowych modułów i pluginów w CMS Joomla naszym oczom ukazuje się poniższy komunikat:
JFolder::create: Could not create directory

sobota, 30 kwietnia 2011

Problemy z systemem e-Deklaracje w ostatnich dniach kwietnia

Z roku na rok zainteresowanie rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym przez internet rośnie.Najgorzej było w tym roku 28 i 29 kwietnia, gdyż serwery systemu e-Deklaracje były znacznie przeciążone.28 kwietnia wejście na stronę graniczyło z cudem-pojawiał się komunikat oczekiwanie na połączenie i po ok. minucie zrywało transmisję.Tym samym nie można było pobrać aplikacji e-Deklaracje Desktop ani interaktywnych formularzy pdf do wysłania przez internet.Dzisiaj (30 kwiecień) kolejka wyraźnie się rozładowała, wysłanie deklaracji przez internet trwa chwilę, zweryfikowanie dokumentu i pobranie urzędowego poświadczenia odbioru trwa dosłownie minutę.Tym samym drukujemy UPO i mamy spokój ;)

Na przyszłość warto aby Ministerstwo Finansów uwzględniło taką sytuację.Dobrym rozwiązaniem byłby tu mirror serwera e-Deklaracje i system dynamicznej równowagi obciążania serwerów albo stworzenie dwóch identycznych stron i jednoczesna ich indeksacja w wyszukiwarkach (z uwzględnieniem tagu canonical).

środa, 27 kwietnia 2011

Domeny.pl naruszały zbiorowe interesy konsumentów

Jak donosi dzisiejsza Rzeczpospolita, Sąd Najwyższy oddalił skargę registrara Domeny.pl że ten nie informował swoich klientów o zmianie regulaminu.

O serwisie Domeny.pl było głośno od ok. 2 lat.Serwis ten wprowadzał niejasne promocje, po okresie "promocyjnym" każąc sobie słono płacić.Serwis ten wysyłał do swoich klientów którzy nie zgodzili się na zapłatę maile całe na czerwono, strasząc Rejestrem Długów i innymi rzeczami.Zresztą, wpiszcie w Google "opinie o Domeny.pl" to sprawdzicie, że takich oszukanych klientów jest dużo więcej.

W każdym razie od jakiegoś czasu serwis Domeny.pl zmieniał regulamin świadczenia swoich usług (jednocześnie zmieniając warunki obowiązywania promocji) i nie informował o tym swoich klientów.Według spółki Domeny.pl wystarczyło, jeśli firma zmieniła regulamin na swojej stronie firmowej, a klienci mieli już sami dowiedzieć się o uaktualnionej wersji regulaminu i go zaakceptować.Sąd Najwyższy na szczęście nie podzielił tego zdania uzasadniając, że takie praktyki naruszają zbiorowe interesy konsumentów i są one wpisane do rejestru klauzul zakazanych.Sąd Najwyższy podtrzymał wyroki sądów niższych instancji i nakazał informowanie klientów o zmianach regulaminu.Pełny tekst artykułu tu.

niedziela, 13 marca 2011

Jak zablokować dostęp "złych botów" do strony www

Nie od dziś wiadomo, że w sieci krąży setki crawlerów.Sam kiedyś robiłem takie testy i powiem że zdziwiłem się widząc ich liczbę.Większość z tych robotów jest bezużytyczna (służy tylko właścicielowi robota) i pożera tylko transfer.Z tego powodu warto jest je zablokować.

Jak rozpoznać robota?
Zwykle pomocny w tym wypadku będzie nagłówek HTTP_USER_AGENT.Za pomocą tego nagłówka przeglądarka się identyfikuje.Można oczywiście zmienić taki nagłówek, ale większość botów tego nie robi.Polecam link do anglojęzycznego wpisu jak zablokować botom dostęp do strony.
Oczywiście obowiązkowo należy dać dostęp robotowi Google, Yahoo, Binga.

piątek, 11 marca 2011

Czemu służy spam report Google

Jakiś czas temu Google wprowadziło udoskonalenie dla użytkowników którzy szukając informacji w Google natrafili na niedopasowaną do zapytania stronę lub treść na tej stronie była żenująco niskiej jakości.Tak oto Google stworzyło formularz do zgłaszania spamu zwany Spam report.

Zadaniem tego formularza jest zgłaszanie witryn naruszających wytyczne Google dla webmasterów.Jak działa taki formularz?
Ano tak, że jeśli ktoś zauważy stronę naruszającą zasady dla witryn, to zgłasza taką stronę jako niskowartościową.Po drugiej stronie tego formularza "znajdują się" inżynierowie Google, którzy analizują zgłoszenia witryn.
Systematycznie na forum Google dla Webmasterów pojawiają się wątki w których osoby które znalazły stronę spamową i zgłosiły ją przez wspomniany formularz żalą się, że minęły 2 miesiące i raport nie odniósł skutku.Skutkiem miało być usunięcie strony z indeksu lub przynajmniej przesunięcie jej na należne jej miejsce.Owszem, raporty zgłoszenia spamu po części mogą być wykorzystywane do ręcznego nakładania kar na witryny istniejące w indeksie.Ale nie zawsze i nie jest to regułą.Proszę pamiętać, że w internecie istnieją miliardy witryn i nie ma najmniejszego sensu, aby witryny były filtrowane ręcznie.Za filtrowanie witryn docelowo musi odpowiadać algorytm.Tak więc w głównej mierze raporty spamu służą do zdiagnozowania słabości algorytmu i wprowadzeniu odpowiedniej poprawki do algorytmu.Jak wiemy Google corocznie wprowadza kilkaset drobnych poprawek do swojego algorytmu.Zmiany te rzadko są ogłaszane, głównie te poważniejsze (Mayday,Farmer Update).Zmiany które mają być wprowadzone muszą być przedmiotem dyskusji osób odpowiedzialnych w Google za wyniki wyszukiwania.Nierzadko taka dyskusja może ciągnąć się miesiącami, co powinniśmy mieć na względzie.Tak więc cierpliwości w zgłaszaniu spamu!

Warto zrozumieć jeszcze jedną rzecz, dlaczego strony o niskiej jakości pojawiają się w wynikach wyszukiwania.Jest to z jednej strony wynikiem słabości algorytmu, a z drugiej dwoma celami webmasterów lub wydawców reklam:
-wykorzystywanie stron w serpach jako zaplecze pozycjonerskie
-umieszczanie reklam (zwykle Adsense) na takich stronach.

Przyjmy się na chwilę pierwszemu przypadkowi.Zgodnie z teorią Marcina Duraja (Antygen.pl) nie powinno się zaplecza linkować między sobą.Zaplecze powinno linkować jedynie do głównej witryny.Zapleczówki to zwykle blogi na wordpressie lub pressel pages.Na takich blogach publikowane są artykuliki o ilości znaków ~1000 i wyglądające mniej więcej tak:
Każdy człowiek musi wypocząć.Wypoczynek jest nieodłącznym elementem życia, jest czasem pozwalającym organizmowi wypocząć oraz nabrać sił.Jeśli lubisz Mazury najlepiej wybrać się do pensjonatu Pod bocianem".W pensjonacie jest wszystko czego dusza zapragnie, tj. obfite śniadania, sauna, konie, w pobliżu znajduje się wiele jezior.
Zza oceanu dochodzą głosy, że nowy Farmer Update Google'a potrafi ocenić wartość merytoryczną tekstu, czyli jego przydatność na wybrany temat.Nie wiem jak to robią,ale jeśli to rzeczywiście prawda, to pierwszy podpunkt mamy rozpracowany.
Jeśli chodzi o strony made for Adsense, tu pomóc mogą użytkownicy.Nikt z nas nie jest zadowolony jeśli chce obejrzeć film online czy zagrać w grę flash, a w oknie playera wyświetla się reklama flash z hamburgerem, nijak nie związana ze stroną.Takie strony można wyeliminować jeszcze łatwiej, klikająć napis Reklamy Google i wypełniając formularz dotyczący złamania zasad witryny wyświetlającej reklamy Adsense.Zdarza się że jeden właściciel konta Adsense ma wstawione reklamy na kilku stronach, tak więc w przypadku zablokowania konta właściciel traci motywację do zakładania spamowych czy reklamowych stron.Dodam tylko, że dziennie na forum Google Adsense można znaleźć posty dotyczące zablokowania kont.

środa, 2 marca 2011

Rysowanie wykresów online

Rozpoczynamy kolejny cykl postów o tym, do czego można wykorzystać projekt Wolfram Alpha.

Zgłaszanie stron łamiących regulamin Google Adsense

W tym artykule napiszę nieco o stronach, które łamią regulamin korzystania z usługi Google Adsense.

Włamanie na serwer 4programmers

Post ten nie ma na celu pokazywanie jak słabi są admini 4programmers.net ale o tym, jacy są zapobiegliwi.Nie tak jak Allegro które zapiera się że do włamania nie doszło lub wina leży po stronie użytkownika, bo pewnie miał zawirusowany komputer i przez to hasła wyciekły.
Wczoraj dostałem maila o następującej treści:

Witaj doctor,

W związku z włamaniem na serwer 4programmers.net, prosimy o
profilaktyczną zmianę hasła
do swojego konta: doctor.

Formularz logowania: http://4programmers.net/Logowanie
Formularz zmiany hasła: http://4programmers.net/User/Psw
Formularz przypominania hasła: http://4programmers.net/User/Password

Przepraszamy za trudności,
pozdrawiamy

Serwis 4programmers.net


Sztuką nie jest zatuszowanie sprawy, sztuką jest przyznanie się do błędu i ochrona użytkowników.
Brawo 4programmers!

Jak sprawdzić czy moje hasło nie przedostało się do sieci?
Wpiszcie w Google
nick password dump

wtorek, 1 marca 2011

Google nie pobiera opłat za wpis do Map Google

Od miesiąca dochodzą mnie słuchy, że kilka firm w Polsce podszywa się pod Google i próbuje naciągnąć klientów na kasę.Ale po kolei.

niedziela, 27 lutego 2011

Ile osób odwiedza Google.pl

Dane te są uśrednione i mogą się zmieniać w zależności od sezonowości,wydarzeń,innych rzeczy.
Dzienna liczba użytkowników Google.pl wynosi ~13 milionów, a dzienna liczba zapytań zadanych wyszukiwarce Google.pl wynosi ~150 milionów.

Jak rozwiązywać równania liniowe online

Poradnik ten odkryje sekrety potężnej wyszukiwarki internetowej, której można użyć na wiele sposobów :) I nie chodzi o Google.Zapraszam do lektury.

piątek, 25 lutego 2011

Jak naprawić błąd w bloggerze "Nie zapisuje mi Edytuj kod HTML"

Dziś od rana zrozpaczeni użytkownicy bloggera meldują mi, że nie działa edycja szablonów HTML.Na forach sieje się panika tym bardziej, że dziś piątek i każdy programista myśli chyba tylko o tym do której jutro będzie spać i jak będzie wypoczywać ;)

sobota, 19 lutego 2011

Na pohybel Janas

Temat wątku istotnie interesujący, postaramy się rozkminić o co tu właściwie chodzi ;)
Zapraszam do lektury.

czwartek, 10 lutego 2011

Dlaczego na swojej stronie widzę ciągle te same reklamy Adsense

Pytanie to zadaje sobie wielu wydawców Adsense.Wpływ na powyższy stan rzeczy mają następujące czynniki:
  • dla danej kategorii reklam jest zbyt mało reklamodawców
  • reklama jest dobrze dopasowana do strony, wygrywa w aukcji reklam

Pokrótce rozwiniemy obydwa punkty.Jak zapewne każdy wydawca reklam wie, reklamy do systemu Adsense pobierane są z innego systemu - Google Adwords.I choć Google zapewnia, że liczba reklamodawców ciągle rośnie, to mogą się zdarzać takie sytuacje, że w danej kategorii reklam jest brak ściśle dopasowanych reklam.Co wtedy? Wtedy albo wyświetlają się reklamy charytatywne, albo nieco odbiegające tematyką od kategorii witryny.Taki przypadek ma miejsce wtedy, kiedy tematyka witryny jest bardzo wąska, można rzec wysoce specjalistyczna.Witryny ogólnotematyczne zawsze będą miały do dyspozycji dużą pulę reklam, z których system Adsense wybierze najkorzystniejszą.
O aukcji reklam dokończymy później.Zapraszam do monitorowania tematu.

czwartek, 3 lutego 2011

Obsługiwane języki w Google Adsense

W tym poście chciałbym zająć się językami witryn, na których umieszczone są reklamy Adsense.Jak zapewnie nie każdy wydawca reklam wie, Adsense obsługuje tylko niektóre języki, a w przypadku pozostałych języków witryn reklam Adsense nie wolno wstawiać na stronę.Co to dokładnie znaczy?

środa, 2 lutego 2011

Google Adsense: kiedy uaktualniane jest saldo za miniony miesiąc

Jak prawie wszystkim wiadomo, Google Adsense w pierwszych kilku dniach miesiąca weryfikuje zarobki za poprzedni miesiąc.Co to oznacza?Ano dokładnie to, że sprawdzane są wszystkie kliknięcia pod kątem nieprawidłowości, tj. czy w kliknięciach nie powtarza się zbytnio jakiś adres ip, czy odciski przeglądarki nie są takie same w zbyt wielu przypadkach, czy czas pozostania na odwiedzonej stronie nie był zbyt krótki itp.Działań tych jest więcej, ale nie będę się tu o nich rozpisywał.W każdym razie Google Adsense ma obowiązek podać do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym osiągnęliśmy zarobki o kwocie do wypłaty.

Na powyższym obrazku pokazuję Stronę Moje Konto->Historia płatności pokazującą saldo zarobków za styczeń 2011 (stan z dnia 2 luty 2011).Jak widać, saldo jest jeszcze niepodliczone, niemniej pojawi się na pewno do 10 lutego.

wtorek, 1 lutego 2011

Jak w Comarch Optima hurtowo uaktualnić ceny produktów

Wyobraźmy sobie kilka sytuacji.Jest nowy rok podatkowy i podnosimy ceny wszystkich produktów o 10 %.Lub nasz dostawca przesyła nam cennik, gdzie ceny są wyższe o 15 %, a cennik liczy 200 pozycji.Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie trzeba było uaktualniać ceny każdego produktu z osobna?

sobota, 22 stycznia 2011

Kiedy zarobki z Adsense są największe

Z moich danych statystycznych wynika, że największe zarobki z Adsense są w poniedziałek i wtorek.Z kolei sobota i niedziela to dni o niższych zarobkach.

czwartek, 20 stycznia 2011

Jak w Optimie zmienić VAT na 23 %.

Po aktualizacji Comarch Optima do wersji 2010.2.1.499 mamy do wyboru nowe stawki VAT.Aby zmienić stawkę vat danego produktu, należy wejść do Cennika lub Listy zasobów i wybrać nową stawkę z rozwijanej listy.Jednak często przy dużej ilości towarów na magazynie jest to kłopotliwe.Można hurtowo zmienić stawkę vat dla wszystkich towarów w magazynie, bądź tylko dla towarów z określonej grupy towarów.

piątek, 14 stycznia 2011

Rozliczanie dochodów z Adkontekst w Urzędzie Skarbowym

W poście tym chciałem przedstawić sposób rozliczania dochodów z dzierżawy powierzchni reklamowej w Adkontekst.Umowa podpisywana z Netsprint Sp. z o.o. dotyczy dzierżawy powierzchni reklamowej i nie jest to umowa zlecenie ani umowa o dzieło.Netsprint nie odprowadza więc zaliczek do urzędu skarbowego na poczet podatku dochodowego.Partner - wydawca reklam w sieci Adkontekst ma obowiązek sam rozliczyć się z urzędem skarbowym, jeśli dochód przekroczy próg  3013,37 zł.Oficjalne stanowisko Netsprint Sp. z o.o. w tej sprawie jest następujące:

Umowa z NetSprint.pl jest dzierżawą praw do powierzchni reklamowej Partnera. Nie jest to umowa zlecenie/o dzieło.
Partner sam rozlicza przychód, jeżeli przekroczy on próg. Nie wystawiamy żadnych zaświadczeń do US.
Wkrótce dalsze informacje na ten temat.

środa, 12 stycznia 2011

Co nowego w Comarch Optima 2010?

Przede wszystkim interfejs.Nowy interfejs jest wstążkowy - tak samo jak w Microsoft Office 2010.W najbliższym czasie umieszczę kilka screenów programu.

piątek, 7 stycznia 2011

Jak dostosować Comarch Optima do nowych stawek VAT


Nowa wersja programu oznaczona symbolem Comarch Optima 2010.2.1 dostosowuje program Optima do nowych stawek VAT.W tym poradniku opisujemy jak zaktualizować program do nowej wersji.

niedziela, 2 stycznia 2011

Jak zmienić stawki VAT w Comarch Optima


Witam,
poniżej opiszę sposób w jaki należy uaktualnić stawki VAT w programie Comarch Optima.
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują w Polsce nowe stawki VAT.