sobota, 13 kwietnia 2013

Blogger i niestandardowe tagi dla robotów

Od kilku miesięcy na Bloggerze można ustawić niestandardowe tagi dla robotów. W artykule o zaletach tego rozwiązania.

Na początek przedstawię co się dzieje jeśli zostawimy wszystko domyślnie, czyli nie ustawimy tagów dla robotów.
Po wpisaniu site:twojblog.blogspot.com w wyszukiwarce pojawią się strony zaindeksowane przez wyszukiwarkę. Często jest tak, że w pierwszej kolejności pojawiają się strony archiwum z listą postów z danego miesiąca. Taka strona archiwum w oczach wyszukiwarki Google nie jest zbyt pomocna dla użytkownika. Jedyne co się może z niej dowiedzieć użytkownik to to, ile postów napisał bloger w danym miesiącu. Niewskazane w większości przypadków jest, aby w wyszukiwarce pojawiały się strony archiwum oraz strony wyników wyszukiwania. Lepiej pozwolić robotom indeksować tylko posty i strony z treścią. Oczywiście nie mówię tu o tym by usunąć archiwum postów z układu strony Bloggera, bo ma ono zostać. Archiwum postów pełni ważną funkcję, często jest to podstawowe menu nawigacyjne na witrynie.

Jak ustawić niestandardowy tag dla wyszukiwarek
Wchodzimy do Bloggera, a dalej w Ustawienia->Ustawienia wyszukiwania. Znajdujemy sekcję Niestandardowe tagi nagłówka dla robotów oraz ostrzeżenie, że nieprawidłowe użycie tych funkcji może wykluczyć bloga z wyszukiwarek internetowych takich jak Google. Dlatego należy korzystać z tych funkcji z rozwagą. Jednak możecie polegać na mojej wiedzy webmasterskiej i po prostu zastosować się do tego, o czym piszę.

Prawidłowe ustawienia tagów dla robotów powinny być następujące:

Włączyć niestandardowe tagi nagłówka dla robotów: Tak
Strona główna: All, opcjonalnie notranslate
Strona archiwum i wyszukiwania: noindex
Domyślnie dla postów i stron: all.


Na koniec zapisać zmiany. To wszystko. Jak dobrze pójdzie, to za kilka tygodni z wyszukiwarki powinny zniknąć archiwa bloga, natomiast posty i strony dalej będą widoczne w wyszukiwarce. Na pewno będzie to korzyść dla czytelników Twojego bloga, którzy łatwiej znajdą szukane informacje w wyszukiwarce.

Informacja: ze względu na to że na blogu mogą być zastosowane różne szablony, Blogger stosuje X-Robots-Tag zamiast metatagów umieszczanych w sekcji head strony.

3 komentarzy:

Mind Victory pisze...

A ja się zastanawiałam do czego jest ta fuknkcja :) Dziękuje

Tomasz Dobrowolski pisze...

no i wczoraj wszystko pozmienialem i do dzis nie widze zadnych efektow ... czy cos robie zle ? http://poszukujacraju.blogspot.com

doctor pisze...

Panie Tomaszu, na efekty trzeba poczekać 2-3 tygodnie, a nie jeden dzień.

Prześlij komentarz